Festiwal irlandzkiej muzyki w SCK na Dzień Św. Patryka

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Co roku z tej okazji również w Polsce odbywa się wiele wydarzeń, które stanowią okazję do celebrowania przyjaźni polsko-irlandzkich. W tym roku ma to być wielki festiwal pt. „Baw się jak w Irlandii”. Starogardzkie Centrum Kultury dołącza do festiwalowego święta i zaprasza starogardzian na koncert zespołu JRM.

Największa instytucja kulturalna w Starogardzie Gdańskim włącza się w obchody Festiwalu Świętego Patryka. Z tej okazji w niedzielę 13 marca o godzinie 17:00 organizuje koncert zespołu JRM, który w 2015 roku obchodził 25-lecie działalności. To polska formacja, która gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską). W swoich utworach łączą ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami, które nawiązują do różnych trendów muzyki światowej. Na koncercie w Starogardzie Gdańskim nie zabraknie tradycyjnych irlandzkich pieśni, jak i kompozycji własnych zespołu. Uczta dla ucha i oka, bo przy irlandzkich rytmach nie sposób usiedzieć w jednym miejscu, więc pewnie zobaczymy też irlandzkie tańce. Bilety w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 30 zł do nabycia w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury.

– Dzień Świętego Patryka to wspaniała okazja do świętowania z naszymi przyjaciółmi w Polsce tego, co w byciu Irlandczykiem najlepsze oraz zwrócenia uwagi na Irlandię. Razem możemy sprawić, że tegoroczny Dzień Świętego Patryka będzie większy i wspanialszy niż wszystkie dotychczasowe – wyjaśnia ideę Festiwalu Świętego Patryka Gerard Keown Ambasador Irlandii w Polsce, w liście skierowanym m.in. do Starogardzkiego Centrum Kultury.

Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy, symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. W ostatnich latach w ramach kampanii Global Greening 17 marca podświetlane są na zielono znane budowle na całym świecie – m.in. wieża Eiffla, Piramidy, Opera w Sydney i Empire State Building. W tym roku Global Greening zawita również do Polski i na zielono zostaną podświetlone znane budynki w polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie. Te wydarzenia, a także akcja zdjęciowa na Twitterze staną się częścią Festiwalu Świętego Patryka.

Więcej informacji na stronie facebookowej Festiwalu, dostępnej m.in. na stronie Ambasady Irlandii, wraz z informacjami na temat Dnia Świętego Patryka oraz jego obchodów w Irlandii i na całym świecie.

koncert jrm_sck_plakat

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl