Sala 215. Przegląd Działań Tanecznych SCK

28 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, Starogardzkie Centrum Kultury zorganizowało imprezę pn. „Sala 215 – IV Przegląd Działań Tanecznych SCK”. Dzieci i młodzież na co dzień biorąca udział w zajęciach tanecznych miała możliwość pokazania swojego talentu szerszej publiczności. 

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzimy 29 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod opieką UNESCO. Dzień obchodów wybrano na pamiątkę chrztu reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. W Starogardzie łączy się z Przeglądem Działań Tanecznych, który odbywa się już po raz czwarty. Tancerze zatańczyli balet, hip hop dance oraz taniec towarzyski.
Przegląd rozpoczął się występem grupy baletowej pod czujnym okiem Janiny Czyszak, absolwentki Szkoły Baletowej w Bytomiu.

Ogromnym aplauzem został nagrodzony taniec najmłodszej grupy baletowej dziewczynek w wieku 5 i 6 lat. Był to ich pierwszy występ przed tak dużą publicznością.

W hip-hopie zaprezentowały się cztery grupy wiekowe. Ich trenerem jest Jakub „Grędziu” Gręda , tancerz z 25 letnim doświadczeniem, absolwent AWFiS w Gdańsku. Instruktor, choreograf nauczyciel tańca i akrobatyki w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Na swoim koncie ma osiągnięcia takie, jak 5-krotne Mistrzostwo Świata, 3-krotne Wicemistrzostwo Świata, reprezentowanie Polski podczas Eurowizji dla Młodych Tancerzy, czy 14-krotne Mistrzostwo Polski. W Starogardzkim Centrum Kultury prowadzi zajęcia dla młodzieży oraz dzieci od lat 7. Najstarszą grupą Jakuba Grędy jest New Flight, która na turnieju zaprezentowała swoje solowe popisy.

Zajęcia z tańca towarzyskiego prowadzą nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem. Są to wychowankowie Edwarda Kowalke, twórcy ponad czterdziestoletniego i jednego z najstarszych w Polsce – Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls” od początku działającego w Starogardzkim Centrum Kultury. To właśnie tam Janusz Lewandowski oraz Beata Wałkuska dzielą się ze swoimi podopiecznymi pasją i ogromnymi zdolnościami, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat zdobywali m. in. na turniejach ogólnopolskich oraz zagranicznych. Ich tancerze zaprezentowali walc angielski, tango, quickstep, a także foxtrot.

Prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli, instruktorów i trenerów zajęcia umożliwiają ich uczestnikom rozwój w wielu technikach, podnosząc tym samy poziom ich umiejętności. Tancerze doskonale radzą sobie na różnych przeglądach, turniejach i konkursach. Łączy ich sala nr 215, inaczej sala baletowa lub sala lustrzana, w którejod początku lat 90. odbywają się zajęcia z tańca.
Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury zaprosił wszystkich chętnych na warsztaty taneczne, które odbędą się od 28 czerwca do 7 lipca we Wielu na Kaszubach.