Są pieniądze na rondo

Sejmik Województwa Pomorskiego zabezpieczył w budżecie ponad 3 mln zł na budowę ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 222 z ul. Pomorską. Drugie tyle zapewni Miasto. – Przebudowa jednego z najbardziej newralgicznych miejsc komunikacyjnych w Starogardzie Gdańskim ma szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku – poinformował senator RP Ryszard Świlski.

– Podczas ostatniej sesji Sejmik podjął uchwałę o zabezpieczeniu w budżecie Województwa Pomorskiego ponad 3,2 mln zł.  na budowę ronda w tym miejscu – powiedział senator RP Ryszard Świlski podczas piątkowej (11czerwca br. ) wizyty w Starogardzie Gdańskim.  – Bardzo się cieszę z tej decyzji. O przebudowie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 222 z ul. Pomorską często rozmawialiśmy i przygotowywaliśmy się do tej realizacji, bo nie ulega wątpliwości, że to skrzyżowanie absolutnie musi być przebudowane ze względu na bezpieczeństwo. Dobrze, że Miasto podjęło współpracę z Pomorskim i obie strony znalazły środki na przebudowę tego układu drogowego. Już w 2018 roku, kiedy staliśmy dokładnie w tym samym miejscu trzy lata temu, byłem przekonany, że prędzej czy później dojdzie do realizacji tego zadania. Niektórzy złośliwie mówili, że zapomniałem o tym, ale to nieprawda. Wszystko, co robiliśmy wspólnie z samorządem województwa i samorządem Starogardu Gdańskiego zmierzało do tego, aby jak najszybciej zrobić ZRID,  by budowa mogła rozpocząć się jeszcze w tym roku. To jest absolutnie konieczna inwestycja dla całego układu komunikacyjnego Starogardu i na pewno mieszkańcy na tę zmianę z niecierpliwością czekają – dodał senator podczas piątkowej wizyty w Starogardzie Gdańskim.

Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 222 z ul. Pomorską to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc komunikacyjnych w Starogardzie Gdańskim. Na temat jego przebudowy władze miasta rozmawiają z Samorządem Województwa Pomorskiego od przeszło 6 lat.

Senator RP Ryszard Świlski ( w środku)  rozmawia z władzami miasta o planowanej inwestycji na skrzyżowaniu ul. Pelplińskiej z ul. Pomorską. 

– Nasza współpraca zaowocowała m.in. opracowaniem dokumentacji technicznej kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 222 w granicach Miasta na odcinkach ul. Pelplińskiej od skrzyżowania z ul. Pomorską do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej (rondo Solidarności) oraz ul. Gdańskiej od płn. granicy Miasta do skrzyżowania z ul. M. Hillar (PKS) wraz z przebudową wiaduktu kolejowego. Miasto udzieliło Pomorskiemu pomocy finansowej przy jej opracowaniu. Dokumentacja jest gotowa od 2017 roku. Niestety z powodów finansowych nie doszło do jej realizacji w wyznaczonym terminie.  Miasto jednak nie zaprzestało negocjacji w tej sprawie. W lobbowaniu inwestycji bardzo pomagał nam ówczesny członek zarządu, a obecny Senatora RP Ryszard Świlski. We wrześniu 2020 roku Starogard odwiedził wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna, a niedawno 15 kwietnia – wicemarszałek Józef Sarnowski. Jak widać starania obu zainteresowanych stron przyniosły oczekiwany rezultat. Marszałek Województwa Pomorskiego znalazł pieniądze w budżecie na budowę ronda w Starogardzie, a Sejmik na ostatniej sesji zatwierdził tę decyzję stosowną uchwalą – wyjaśnia wiceprezydent miasta Tadeusz Błędzki.

Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej 222 z ul. Pomorska będzie kosztować blisko 6,5 mln zł.

Kompleksowa przebudowa skrzyżowania ul. Pelplińskiej z Pomorską będzie kosztować blisko 6,5 mln zł. Po zatwierdzeniu przez Sejmik połowy tej kwoty w budżecie Województwa Pomorskiego, Miasto dopłaci z własnej kasy pozostałą część. Prace obejmą przebudowę skrzyżowania i zjazdów oraz budowę chodników i drogi dla rowerów.

– To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta. Rondo zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy na tym odcinku drogi. Jestem wdzięczny Zarządowi Województwa Pomorskiego i radnym Sejmiku, że zabezpieczyli w tegorocznym budżecie  3,2 mln zł na tę inwestycję, czyli połowę planowanych kosztów.  Dziękuje też senatorowi, że nie zostawił tego tematu i cały czas nas wspierał.  Dodam, że zgodziliśmy się współfinansować to zadanie w trosce o bezpieczeństwo, mając na uwadze, jak niebezpieczne jest to miejsce, jednocześnie jak ważnym punktem komunikacyjnym jest dla mieszkańców i jak bardzo ta inwestycja poprawi jakość życia w mieście. Mam nadzieję, że do rozpoczęcia prac na tym odcinku uda nam się przywrócić normalny ruch w innych częściach miasta, aby utrudnienia były jak najmniej uciążliwe. Najważniejsze, że kolejna inwestycja, o którą tyle lat walczymy, wreszcie ma „zielone światło” i będzie realizowana – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Od lewej: prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, senator RP Ryszard Świlski i wiceprezydent ds techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl