Są pieniądze na docieplenie szkół w Starogardzie Gdańskim

Jest decyzja Zarządu Województwa Pomorskiego. Prawie 6,5 mln zł dofinansowania otrzyma miasto na docieplenie czterech starogardzkich szkół publicznych. To kolejna dotacja, którą Starogard uzyskał w tym roku.

Cała inwestycja, która będzie realizowana na terenie czterech samorządów, zakłada termomodernizację około 30 budynków użyteczności publicznej. Jej koszt to blisko 20 mln. Inwestycje w Starogardzie będą kosztowały łącznie około 7,6 mln zł. 85 % tych kosztów pokryje Unia Europejska

– Oczywiście bardzo się cieszymy – powiedział wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski – szczególnie z rekordowego w tym roku poziomu dofinansowania inwestycji miejskich. Również z tego, że przekonaliśmy naszych partnerów z powiatu i pozostałych gmin, aby do wspólnego projektu docieplania budynków dołączyła Gmina Miejska Starogard Gdański, bo wcześniej nie było takich planów. Wzmocniło to wspólny projekt pod względem efektu ekologicznego, a miastu dało spory zastrzyk pieniędzy unijnych.

Wniosek „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii” został pozytywnie rozpatrzony przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Uzyskał dofinansowanie na poziomie 85 % kosztów. Liderem projektu jest Powiat Starogardzki. Jego partnerami -Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański i Gmina Bobowo. Zadanie ma być realizowane w latach 2016 – 2020 z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W związku z tym do końca 2018 roku docieplone zostaną cztery szkoły w Starogardzie Gdańskim. Na przełom roku 2016/2017 zaplanowano termomodernizację Zespołu Szkół Publicznych w Żabnie.

W 2017 roku zmodernizowany i ocieplony zostanie budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 na ul. Zblewskiej oraz Szkoły Podstawowej Nr 4 przy Alei Jana Pawła II.

Gimnazjum Nr 1 przy Alei Jana Pawła II zostanie zmodernizowane jako ostatnie. Termomodernizacja budynku będzie połączona z planowaną tam budową nowej dużej sali gimnastyczną. Zakończenie prac ma nastąpić w 2018 roku.

Oprócz docieplenia budynków zadanie obejmuje także instalację nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym szkoły wykorzystają OZE, czyli odnawialne źródła energii. Na dachach budynków pojawi się nowoczesna instalacja, która wykorzystując naturalne źródło energii, jakim jest słońce, pozwoli na całoroczne ogrzewanie wody.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl