„Rycerze św. Floriana” świętowali Dzień Strażaka

Patronem Strażaków jest zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii w 304 roku św. Florian – w ikonografii przedstawiany w stroju legionisty, z naczyniem z wodą lub gdy gasi pożar. Na jego cześć Strażacy co roku 4 maja obchodzą Dzień Strażaka. Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim ten dzień świętowała 10 maja.

W piątek, 10 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczysta zbiórka strażaków ochotników.

Uczetsników Swięta Strażaka powitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski.

– Powodem naszego spotkania jest Dzień Strażaka, który obchodzimy 4 maja. Spotykamy się kilka dni później, ale za to w dużo większym składzie. Dla nas wszystkich to dzień szczególny. Mamy okazję nie tylko uhonorować wyróżniające się w służbie osoby, ale także porozmawiać w szerszym gronie  – powitał zebranych gości prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski.

Wyróżnienia, odznaki i medale

Strażacy często pojawiają się jako pierwsi na miejscu różnego rodzaju zdarzeń. Bez wahania stają na pierwszej linii ognia. Pomagają innym, niejednokrotnie narażając przy tym swoje życie. To coroczne spotkanie to okazja do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich niebezpieczną i ciężką pracę ratującą zdrowie i życie ludzi. Zarząd OSP z tej okazji wyróżnił i podziękował ochotnikom za wieloletnią oraz wzorową służbę.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Województwa Pomorskiego odznaczony został dh Mikołaj Grabowski. Srebrny Medal trafił do dh Marcina Ruliński a Brązowy Medal otrzymał dh Arnold Gencza.

Odznaczeni Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Województwa Pomorskiego dh Mikołaj Grabowski,  Srebrnym Medal tdh Marcina Ruliński i Brązowym Medalem dh Arnold Gencza

Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali druhowie Klaudia Galewska i Dawid Glanert.

Druhowie Klaudia Galewska i Dawid Glanert ze starostą starogardzkim Wioletą Strzemkowską -Konkolewską i prezesem Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Wiesławem Wrzesińskim

Za wysługę 45 lat służby wyróżniona została dh Jolanta Czyryk. Za 25 lat  dh Wiesław Wrzesiński. Wyróżnienia za 20 lat służby trafiły do: dh Marka Zuka, dh Barbary Zblewskiej, dh Sylwii Koseckiej, dh Mikołaja Grabowskiego i dh Marcina Byrszela.

dh Jolanta Czyryk  dh Wiesław Wrzesiński z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem i zastępcą komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. kpt. Tomaszem Nowakiem
Niespodzianka
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Łukasz Zblewski podziękował Kamilowi Usteckiemu za wsparcie OSP kwotą 5 tys. zł. Właciciel firmy Eko-Mycie ufundował młodzieżowej drużynie pożarniczej dwadzieścia dresów oraz nagłośnienie, które ma zwiększyć komfort zajęć szkoleniowo-pożarniczych.  

Podziękowania

Podziękowania oraz najlepsze życzenia strażakom ochotnikom złożyli m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz przedstwiciel Rady Miasta Andrzej Grabowski.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak z prezesem OSP Starogard Gdański Łukaszem Zblewskim

– Podziwiam Waszą odwagę, zaangażowanie i wytrwałość. Mieszkańcy wam ufają. Polegamy na was i jesteśmy wdzięczni za to co robicie, za to, że dbacie o nasze bezpieczeństwo. Pierwszy telefon w razie sytacji kryzysowej wykonujemy właśnie do was.  Wiemy bowiem, że możemy na was polegać zawsze o każdej porze dnia i nocy. Bardzo wam za to dziękuję. Dziękuję, że czuwacie nad mieszkańcami miasta i całego powiatu. A przy okazji deklaruję, że miejski samorząd tak jak przez ostatnie  dziesięc lat, tak i teraz w tej nowej kadenci będzie starał się z państwem wzorcowo współpracować – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

— Wasza służba jest służbą wyjątkową. W opinii społecznej stoicie na najwyższym szczeblu społecznego zaufania. Ratujecie życie nie tylko ludziom, ale równeż zwierzętom, ratujecie nasze mienie.  Życzę Wam wszystkiego dobrego, bądźcie dalej odważni i otwarci na wszelkie działania – powiedziała starosta starogardzka Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Do życzeń dołączył również zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. kpt. Tomasz Nowak.

Zastepca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. kpt. Tomasz Nowak

– Drogie Druhny i Druhowie, dołaczam się do życzeń, kierując do was wyrazy wielkiego uznania i szacunku. Dziękuję wam za codzienną służbę, współpracę, trud i poświęcenie. Cieszę się, że jesteście tacy aktywni, że macie tyle pomysłów. Spełniajcie się,  realizujcie swoje zadania. Będziemy wam sie dokładać, abyście mieli swobodę działania. Pamiętajmy, że Ochotnicza i Państwowa Straż Pożarna działają na wspólnym froncie, w jednym słusznym celu – powiedział.