Rozpoczęli świętowanie 100-lecia harcerstwa i 100-lecie Niepodległej

Wystawę, której tematem jest historia harcerstwa na ziemi starogardzkiej można oglądać przed Ratuszem na Rynku do 7 grudnia. Przygotowali ją harcerze ze starogardzkiego Hufca ZHP. W ten sposób uczcili nie tylko 100-lecie niepodległej Polski, ale też rozpoczęli przygotowania do obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi starogardzkiej w 2021 roku.

Tam, gdzie są harcerze, tam pojawia się atmosfera braterstwa i przyjaźni. Towarzyszy jej zwykle ognisko i śpiew. Tak było 10 listopada podczas otwarcia wystawy poświęconej starogardzkiemu harcerstwu działającemu w latach 20-tych XX wieku.

.
Komendant Hufca dh Michał Hinc ogłosił stan gotowości dla harcerzy na najbliższe trzy lata, które mają ich przygotować do uczczenia 100-lecia starogardzkiego harcerstwa na ziemi starogardzkiej

– Zarówno wystawa, jak i wykład, który ją poprzedził, to pierwszy krok na drodze przygotowującej nas do okrągłych obchodów powstania harcerstwa na starogardzkiej ziemi. W 2021 roku będziemy obchodzić 100-lecie swojej działalności. Chcemy przez te trzy lata przypomnieć starogardzianom losy harcerzy, ich historię, rolę jaką pełnili w życiu społecznym, jak walczyli o wolność naszego kraju, jak budowali wolną Polskę i jaką w tym dziele pełnili funkcję. Mamy na to trzy lata i wierzę, że dla mieszkańców miasta będzie to nie tylko niezwykłe spotkanie z historią, ale również okazja do wspólnego świętowania i dobrej zabawy.

Na uroczyste otwarcie wystawy przyszli harcerze starsi i młodsi, przyjaciele Hufca, a także wielu mieszkańców.

Na uroczyste otwarcie wystawy przyszli harcerze starsi i młodsi, przyjaciele Hufca, a także wielu mieszkańców. Cztery tablice ze zdjęciami i opisami losów starogardzkich harcerzy w okresie międzywojennym odsłonili przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski, etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego Patryk Gabriel, dh Zenon Kuligowski – były Komendant Chorągwi Gdańskiej, dh Artur Dróżkowski – były Komendant Hufca, instruktorki starogardzkiego oraz rodzice młodych harcerzy.

Jedna z tablic odsłonili przewodniczący rady Miasta Jarosław Czyżewski i etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego Patryk Gabriel

– Za każdym razem, gdy wspominam swoje początki w ruchu, pierwsze przyjaźnie, pierwsze miłości, wzruszam się bardzo. Harcerstwo to wspaniała szkoła życia i wychowania. Jestem przekonany, że zdobyte przez harcerzy umiejętności, przydadzą im się w życiu. Cieszę się, że działacie dalej, że krzewicie wartości patriotyczne, duchowe i przyjacielskie. Serdecznie wam gratuluję i trzymam kciuki za wytrwałość – powiedział Jarosław Czyżewski

– Te płonące ogniska, uśmiechnięte twarze, berety, mundury i to że wszyscy jesteście tacy ciepli, mili dla siebie, dobrze się ze sobą czujecie i lubicie się nawzajem, to naprawdę piękny i budujący widok. Jako harcerz w stanie spoczynku, wiem, że w przeszłości będziecie mieli co wspominać, bo w życiu dorosłym to już nie jest takie powszechne. Wierzcie mi te wspomnienia dadzą wam radość – tak jak dzisiaj mi dają. Jako starogardzianin jestem z was bardzo dumny i życzę wam wszystkiego dobrego – powiedział Patryk Gabriel.

Dh Jacek Ozimek przypomniał historię starogardzkiego harcerstwa

Wystawę poprzedziła prelekcja druha Jacka Ozimka w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie. Zaproszeni przez Komendanta Hufca dh Michała Hinca goście z Gdańskiej Chorągwi, przedstawiciele samorządów miasta i powiatu oraz przyjaciele starogardzkiego harcerstwa wysłuchali ciekawie opowiedzianej historii. Dh Jacek Ozimek przypomniał okoliczności powstawania harcerstwa w Starogardzie, postaci pierwszych drużynowych harcerzy i harcerek, działalność drużyn oraz dokumenty i fotografie z lat 1921 -1939. Młodzież słuchała z zapartym tchem, zaś pożółkłe fotografie, które uzupełniały treść wykładu, budziły sentymentalne wspomnienia u starszej części słuchaczy. Jednocześnie zachęcając wszystkich do poszperania w domowych archiwach w poszukiwaniu zdjęć starogardzkich harcerzy. Być może dzięki temu powstanie trwały dokument, (album lub kronika) upamiętniający 100-letnią historię.

Prelekcja dh Jacka Ozimka odbyła się w auli I LO w Starogardzie Gdańskim, gdzie w 1921 roku powstała I Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki

Samo miejsce prezentacji zostało wybrane nieprzypadkowo. Jak przypomniał dh Jacek Ozimek – to właśnie w tym budynku, wśród uczniów gimnazjum, przed stu laty silnie rozwijała się idea skautingu. To tu 14 kwietnia 1921 r. uczeń Aleksander Lammek – za zgodą dyrektora szkoły – założył I Drużynę Harcerską im. T. Kościuszki. Nic więc dziwnego, że Komendant Hufca dh Michał Hinc wezwał swoich podopiecznych na tę wyjątkową zbiórkę do I LO, aby przedstawić im specjalny rozkaz.

– Ogłaszam alert dla starogardzkich harcerzy, to jest stan podwyższonej gotowości na najbliższe trzy lata, które mają nas przygotować do uczczenia 100-lecia starogardzkiego harcerstwa – powiedział Michał Hinc.

W przygotowaniach do uroczystości harcerzom ma pomóc i wesprzeć ich Komitet Honorowy, do którego zaproszenie otrzymali m.in. byli komendanci starogardzkiego Hufca, starszyzna instruktorska, oraz sympatycy i przyjaciele harcerstwa.

Iskierka przyjaźni popłynęła z ręki do ręki po długim zamkniętym kręgu osób, które wspólnie z harcerzami rozpoczęli świętowanie 100-lecia Niepodległej Polski.

Sobotnie spotkanie zakończyła tradycyjnie harcerska zabawa. Przy dźwiękach znanej piosenki „Ogniska już dogasa blask” iskierka przyjaźni popłynęła z ręki do ręki po długim zamkniętym kręgu osób, które wspólnie z harcerzami rozpoczęli świętowanie 100-lecia Niepodległej Polski.