Rozlicz się i zostaw 1 % podatku w Starogardzie Gdańskim

Rozliczanie PIT 2018 nie musi być przykrym obowiązkiem. Może przynieść wiele korzyści innym, także samemu miastu. „1 procent 2018” może wspomóc starogardzkie organizacje pożytku publicznego. Złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT w Starogardzie Gdańskim może zasilić budżet miasta. Tym samym ten na pozór uciążliwy obowiązek może stać się przyjemnością.

Z roku na rok coraz więcej starogardzian, decyduje się zostawić swój „1 procent” podatku w Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy do przyłączenia się do tej grupy. W 2018 roku w starogardzkim urzędzie skarbowym swój 1% podatku na organizacje pożytku publicznego w całej Polsce przekazało ponad 31 tyś. podatników z całego powiatu starogardzkiego, w tym blisko 1200 zostawiło swój 1% w Starogardzie. Dzięki ich pomocy starogardzkie organizacje w 2018 r. otrzymały wsparcie w wysokości prawie 135 tyś zł., to jest o blisko 63 tys.zł więcej niż w 2017 roku. Ta kwota może być jeszcze większa, jeżeli wszyscy podatnicy ze Starogardu zostawią swój 1% w rodzinnym mieście. Zachęcamy!

Co to są organizacje pożytku publicznego (OPP, NGO)?

Organizacje pożytku publicznego to hospicja, stowarzyszenia, fundacje czy kluby sportowe działające non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane przez OPP przeznaczane są na wspieranie prywatnego lub publicznego dobra, a nie na osiąganie zysku. Organizacje pomagają podopiecznym, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami, wymagającymi odpowiedniego leczenia czy rehabilitacji. Dbają o nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.

Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć „1 procent 2018” swojego podatku na ich rzecz organizacji pożytku publicznego, na pewno łatwiej będzie im realizować pomysły, które służą wszystkim mieszkańcom. To żaden wysiłek, wystarczy w odpowiednią rubrykę formularza PIT wpisać nazwę firmy – organizacji pożytku publicznego oraz podać numer KRS ( Krajowego Rejestru Sadowego) wybranej organizacji

Jakie organizacje można wesprzeć  1% podatku?

Dla ułatwienia zamieszczamy listę organizacji, działających na terenie miasta Starogard Gdański uprawnionych do otrzymania 1%:

NGO 1% 2018

Rozlicz się w Starogardzie!

Zachęcamy wszystkich, bez względu na to, czy są zameldowani w Starogardzie czy nie, do składania rocznej deklaracji podatkowej PIT w mieście, w którym mieszkają, pracują i odpoczywają, korzystając z lokalnej komunikacji i infrastruktury.

– Zeznanie roczne należy składać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych Podatnika – wyjaśnia Janusz Pochylczuk zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie. – Nie ma znaczenia zameldowanie, lecz faktyczne zamieszkanie. Jeżeli np. Podatnik mieszka w Starogardzie i wskazuje to miejsce jako centrum interesów życiowych na koniec 2018 oku, to za rok 2018 powinien rozliczać się w Starogardzie.

Dzięki temu, że rozliczymy się w Starogardzie, część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta. W 2018 roku była to kwota 41 milionów złotych (o 5 mln zł większa niż w 2017 roku). Gdyby jednak wszyscy, którzy mieszkają w Starogardzie nawet tymczasowo  rozliczyli się w tutejszym Urzędzie Skarbowym, tych pieniędzy mogłoby być jeszcze więcej. Wówczas miasto mogłoby w większym stopniu inwestować w nowe chodniki, oświetlenie, komunikację czy obiekty sportowe.