Rozdano Kociewskie Pióra

Po raz dziesiąty na jubileuszowej gali wręczono nagrody „Kociewskie Pióro”.  Uroczystość odbyła się 11 lutego br. w Borzechowie w restauracji K2. Nagrody otrzymali twórcy działający na Kociewiu.

Jak co roku galę zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar. Na uroczystości nie zabrakło samorządowców oraz lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych. Galę otworzyli wójt gminy Zblewo – Artur Herold, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, a także wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci innych kociewskich gmin i powiatów.

Nagrody przyznano w 4 kategoriach:
– Literatura
– Publicystyka
– Animacja Kultury – indywidualnie i zbiorowo
– przyznane zostały również nagrody za całokształt działalności.

Wśród nagrodzonych znaleźli się dwaj starogardzianie. Laureatem pióra w kategorii „Literatura”, został pisarz i rzeźbiarz Michał Majewski, od lat związany z naszym miastem. Odbierając nagrodę wyraził słowa wdzięczności, podkreślając, że to dobra motywacja do dalszej pracy. Do nagrody z kategorii Literatura nominowany był także Ks. Józef Słupski z Kalisk.

W kategorii Animacja kultury nagrodę otrzymała Zofia Sumczyńska – właścicielka Galerii 24B w Starogardzie Gdańskim, która podkreśliła jak ważne jest, że ktoś dostrzega takie działania. Galeria pani Zofii od wielu lat związana jest ze stolicą Kociewia. Powstała w grudniu 2012 r. w części jej domu i od razu stała się wyjątkowym miejscem na mapie kulturalnej Starogardu.
Do nagrody w powyższej kategorii nominowana była także Kamila Maria Gillmeister z Tczewa.

Dwie nagrody wręczono w kategorii zespołowej „Animacji kultury”. Obie dla powiatu tczewskiego, a otrzymały je: Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa oraz chór gregoriański Schola Cantorum Gymevensis z Gniewa. Nominowany był także LOK „ADAMANTOS” Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego ze Starogardu Gdańskiego.

W kategorii „Publicystyka” Kociewskie Pióro zdobyła Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk w Tczewie.
Nominowani do nagrody byli także: Alojzy Kosecki ze Skórcza,  Ewa Zielińska ze Świecia oraz Krzysztof Łach ze Starogardu Gdańskiego.

Za całokształt twórczości nagroda przypadła zespołowi „Lubichowskie Kociewiaki”.  W imieniu  grupy Kociewskie Pióro odebrała Bogumiła Fiałkowska. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali również Waldemar Fura ze Świecia oraz Stefan Kukowski z Tczewa.

Zwieńczeniem uroczystości był udany występ muzyczny uczestnika programu „The Voice of Poland – Tobiasza Staniszewskiego ze Świecia.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl