Rowery rządzą na ulicach.

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu


Już po raz kolejny starogardzianie będą mogli aktywnie włączyć się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na miłośników alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania czeka w przyszłym tygodniu wiele atrakcji.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która od 2002 roku odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu, czyli zamiast pięcioma różnymi samochodami zbieramy się, umawiamy i jedziemy jednym.


Wybierz. Zmień. Połącz.


Tegoroczne hasło kampanii brzmi: “Choose. Change. Combine.”, czyli „Wybierz. Zmień. Połącz.” Będziemy zachęcać mieszkańców do łączenia dostępnych środków transportu przyjaznych środowisku i wybierania kilku z dostępnych opcji, np. drogę do pracy pokonujemy pieszo i autobusem, albo autobusem i rowerem.


Dobry rower- zdrowe serce.


W ramach wydarzeń towarzyszących kampanii organizatorzy zapraszają na rajdy rowerowe, spływy kajakowe, gry terenowe, konferencję „Pieszy-rowerzysta-kierowca”, która odbędzie się 22.09 w Polpharmie. 17.09 na Rynku będzie można sprawdzić stan techniczny swojego roweru, a 21.09 w godz. 13.00 – 17.00 dokonać drobnych napraw. Również na Rynku 17.09 dzieci na pewno z radością poszaleją na swoich jednośladach w miasteczku rowerowym, a 19.09 wszyscy mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych w ramach akcji „Dzień Serca” – w sercu miasta czyli na Rynku.


Dzień bez samochodu – dzień bez biletu.


W ostatni dzień ETZT, tradycyjnie nazywanym Dniem bez Samochodu, wszyscy kierowcy po okazaniu dowodu rejestracyjnego i każde dziecko oraz młodzież po okazaniu legitymacji szkolnej będą mieli prawo do darmowego przejazdu autobusami.
Tego dnia GPEC Starogard Gdański razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zaplanowali przejazd rowerowy ulicami miasta. Rowerzyści wystartują ze Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny, przejadą ulicami miasta, aby zakończyć rajd na Rynku Miejskim. Tam na uczestników będzie czekało wiele atrakcji: poczęstunek i losowanie nagród. Do wygrania m.in. rower, kurtki softshell i akcesoria rowerowe.


Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w kampanię!

Wydział Informacji Społecznej

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl