Rower to dobra rzecz. Barwny koniec Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Ponad 300 rowerzystów ruszyło dzisiaj ulicami miasta, aby promować zdrowy styl życia. Od ponad 20 lat w całej Europie dzień 22 września to Dzień Bez Samochodu. Darmowa jazda autobusem dla kierowców, dzieci i młodzieży oraz masowy przejazd rowerami mają zachęcać do zmiany nawyków i korzystania z ekologicznych środków transportu. Festiwal kolorów zakończył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Starogardzie Gdańskim.

Dzień bez Samochodu kończy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dla zmotoryzowanych to doskonała okazja do zmiany przyzwyczajeń i nawyków. Tego dnia organizatorzy ETZT szczególnie zachęcają do pozostawienia czterech kółek na parkingu lub w garażu i skorzystania z bardziej ekologicznych oraz zdrowszych form poruszania się po mieście.

Tradycyjnie już 22 września każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami. Podobnie dzieci i młodzież mogły jeździć za darmo po okazaniu legitymacji szkolnej. Wszystkich, którzy odważyli się dzisiaj zerwać z rutyną i przesiedli się do miejskich autobusów, czekały niespodzianki. W wesołych autobusach niespodziewanie pojawiali się organizatorzy ETZT z bezpłatnymi wejściówkami na różne miejskie imprezy i atrakcje turystyczno – rekreacyjne.

14444764_1081783141899482_2121807080311842827_o

Z kolei dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wspólnym, masowym przejazdem na rowerach ulicami miasta zachęcały innych mieszkańców do częstszego korzystania ze swoich jednośladów.

img_4710

– Nawet jeden dzień taki jak ten – bez samochodu to mniej zanieczyszczone powietrze – mówili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. – Jeżdżąc na rowerze można połączyć przyjemne z pożytecznym. Zadbać o swoje zdrowie, poprawić kondycję, ominąć korki w mieście bez narażania się na niepotrzebny stres, a przy okazji nie zatruwać środowiska spalinami – zachęcała młodzież.

Uczniowie wyposażeni w kamizelki odblaskowe z opaskami na dłoniach wystartowali ze Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny przy ul. Olimpijczyków w kierunku Owidza. W obstawie dwóch wozów policyjnych przejechali ulicami Tczewską, Owidzką, Unii Europejskiej a następnie Pomorską, Aleją Jana Pawła II, by ulicą Kościuszki powrócić na Rynek. Tam czekali na nich organizatorzy ze Stowarzyszenia Rekord, którzy przygotowali dla uczestników wiele niespodzianek.

Nie mogło obejść się bez sprawdzania znajomości przepisów ruchu drogowego. Losowo wybrani uczestnicy rajdu odpowiadali na pytania, dotyczące zasad jazdy na bicyklach. Młodzież świetnie sobie poradziła i z łatwością zdobyła przygotowane nagrody – odblaski, zamknięcia i pompki do rowerów oraz bidony do picia. Szczęśliwymi zwycięzcami nagród głównych – rowerów ufundowanych przez współorganizatora imprezy GPEC Starogard, zostali Julia Kulaszewicz uczennica Zespołu Szkół Publicznych w Kokoszkowach oraz Oskar Grochowski uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3.

img_4853

Świętowanie Dnia Bez Samochodu zakończał festiwal kolorów. W powietrze pofrunęły kłęby barwnych proszków Holi, którymi w szale radości obrzucili się uczestnicy imprezy. Czy po Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu  zostanie mocne postanowienie częstszego korzystania z alternatywnych dla aut środków transportu? Bardzo chcielibyśmy. Na  pewno w pamięci zostaną różnokolorowe ślady młodych i zaangażowanych cyklistów, z których należy brać przykład.

img_4887

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl