Rośnie nam nowe pokolenie lasu

Mieszkańcy, samorządowcy i służby mundurowe wspólnie posadzili las. W Nadleśnictwie Kochanki prawie setka ochotników ze szpadlami w dłoniach wyruszyła dziś w pole, by je zalesić. Wszystko za sprawą społecznej ogólnopolskiej akcji #Łączą nas drzewa, w którą włączyło się Nadleśnictwo Starogard we współpracy z gminą miejską i wiejską.

W ciągu 3 godzin na obszarze około 2 hektarów posadzono blisko 12.000 dębów szypułkowych. W wydarzeniu wzięli udział prezydent miasta: Janusz Stankowiak oraz jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki. Obecni byli również senator Ryszard Świlski, sekretarz Gminy Starogard Gdański Tomasz Rogalski i radny rady miasta Jan Strzelczyk. Nie zabrakło również przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz Aresztu Śledczego.

Od lewej: zastępca prezydenta Maciej Kalinowski, prezydent miasta Janusz Stankowiak, senator Ryszard Świlski, Zbigniew Bona prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i zastępca prezydenta Tadeusz Błędzki.

Uczestników powitał zastępca nadleśniczego Jacek Pręgiel, leśniczy leśnictwa Kochanki Adam Michna opowiedział o obszarze nasadzeń. Karol Skonieczny Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Starogard wyjaśnił kwestie organizacyjne. Uczestnicy podzielili się na grupy, które zostały objęte opieką leśniczych. Wyjaśniali oni jak należy sadzić drzewa, aby się przyjęły. Wszyscy pracowali w parach. Jedna osoba wykopywała dołek, druga wsadzała roślinę. Trzeba było pilnować odstępów pomiędzy sadzonymi drzewkami oraz tego aby wszystkie korzenie były przykryte ziemią.

Uczniowie w akcji

Chętnych do sadzenia lasu nie brakowało. W akcję włączyli się również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. – Sadzenie lasu jest bardzo ważne i pozytywne dla naszej planety. Kiedy sadzimy nowe drzewa pomagamy odbudować zniszczone lub wycięte lasy. Każdy z nas może w ten sposób pomóc w ochronie środowiska. Warto brać udział w takich akcjach – powiedziała jedna z uczennic.

Nagrodą za ciężką pracę była ciepła grochówka i słodki poczęstunek. Uczestnicy mogli też ogrzać się przy ognisku i upiec sobie kiełbaskę.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8.

Dzięki akcji „Łączą nas Drzewa” każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom. Była to już trzecia ogólnopolska edycja.

Fot: Magdalena Nowak