Rondo na Pelplińskiej i Pomorskiej przejezdne

Koniec utrudnień na drodze wojewódzkiej 222 w Starogardzie Gdańskim. Od 28 października kierowcy mogą korzystać z przebudowanego skrzyżowania ulic Pelplińskiej i Pomorskiej. Inwestorem zadania był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Inwestycję współfinansowały samorząd województwa pomorskiego i Gmina Miejska Starogard.

Od lewej: wiceprezydent Starogardu Maciej Kalinowski, radny Rady Miasta Jan Strzelczyk, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, z-ca dyrektora ZDW ds inwestycji Anna Mątewska, Senator RP Ryszard Świlski, dyrektor ZDW Grzegorz Stachowiak oraz wiceprezydent Starogardu Tadeusz Błędzki

Droga wojewódzka 222 jest jedną z bardziej obciążonych ruchem dróg w regionie. Każdego dnia korzysta z niej ponad 10 tys. pojazdów. Skrzyżowanie ulicy Pelplińskiej i Pomorskiej w Starogardzie Gdańskim było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Dochodziło tu do licznych kolizji. Władze miasta Starogard Gdański od lat apelowały o jego przebudowę. Przeszkodą był brak środków finansowych. Wiosną 2021 r. radni województwa podjęli decyzję o zabezpieczeniu w budżecie województwa 3,2 mln zł na przebudowę skrzyżowania. Drugie tyle dołożyło Miasto z własnego budżetu. Prace budowlane trwały rok i kosztowały ponad 6 mln zł.

To był dobry wybór 

O powodzenie tej inwestycji, będąc wicemarszałkiem województwa pomorskiego, zabiegał obecny senator RP Ryszard Świlski. 4 listopada przyjechał do Starogardu zobaczyć efekt tych starań. Towarzyszyli mu dyrektor ZDW Grzegorz Stachowiak i jego zastępczyni ds. inwestycji Anna Mątewska,  prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz radny Rady Miasta Jan Strzelczyk. 

Senator RP Ryszard Świlski jeszcze jako wicemarszałek Wojeództwa Pomorskiego był inicjatorem budowy ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 222 z ulicą Pomorską

– Dokładnie w październiku 2018 roku staliśmy tutaj z Prezydentem Miasta i pokazywaliśmy nowe rozwiązanie dla tego miejsca. Mowa była o rondzie jako najbezpieczniejszym skrzyżowaniu pod względem technicznym. Pamiętam komentarze, jakie pojawiły się wówczas pod informacją i sceptycyzm mieszkańców. Oczywiście trochę czasu minęło, ale w życiu zawsze są takie momenty, kiedy trzeba dokonywać wyborów. To był dobry wybór i ważna inwestycja, patrząc na ruch generowany na tym skrzyżowaniu. Jej realizacja to kolejny krok w stronę poprawy komfortu jazdy i życia w ogóle. Oczywiście oczekiwania mieszkańców rosną z dnia na dzień. Wiemy, że starogardzianie i mieszkańcy powiatu czekają na obwodnicę. W tej chwili jednak cieszę się, że swego czasu powiedzieliśmy „A”, dzisiaj mam tę przyjemność powiedzieć „B”, a nawet „Z” kończąc tę inwestycję  –  powiedział senator RP Ryszard Świlski. 

Nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 222 z ulicą Pomorską w Starogardzie Gdańskim

Korzyść dla kierowców i pieszych 

Miejsce, w którym powstało rondo, zmieniło się nie do poznania. Wykonawca wzmocnił konstrukcję jezdni. Zmodernizował oświetlenie, a przy każdym zjeździe zainstalował monitoring. Przebudował też całą infrastrukturę podziemną, co w tym zadaniu było najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Z tej inwestycji ucieszą się nie tylko kierowcy, ale również piesi. Zyskali nowe chodniki i przejścia przez jezdnie. Samo miasto zyskało na wizerunku. Przy okazji budowy, uporządkowana została zieleń na tym obszarze, a w ramach kompensacji za wycięte krzewi i drzewa wykonawca nasadził nowe rośliny.

– Mieszkańców interesowało dlaczego ta budowa trwała rok i kosztowała tak dużo. Z jednej strony wydaje się to małe, lokalne, miejscowe zadanie, ale jakże ważne dla funkcjonowania miasta i sieci dróg wojewódzkich. To co najwięcej kosztowało, tego nie widać, czyli  przebudowa infrastruktury podziemnej. Ważne, że wykonawca ronda – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu wywiązało się z zadania w ustalonym terminie. Teraz przygotowujemy się do kolejnego, czyli przebudowy wiaduktu na ul. Gdańskiej – powiedział dyrektor ZDW Grzegorz Stachowiak . 

Władze miasta Starogardu Gdańskiego wraz z przedstawicielami samorządu województwa pomorskiego i rządu na nowo wybudowanym rondzie w Starogardzie Gdańskim

– Cieszę się bardzo, że kolejna ważna inwestycja drogowa w Starogardzie Gdańskim została zakończona. Mam nadzieję, że dzięki rozwiązaniu jakim jest rondo, to bardzo kolizyjne kiedyś skrzyżowanie stanie się teraz bezkolizyjne. Bardzo dziękuję Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi oraz całemu Zarządowi Województwa, a także inwestorowi, czyli  dyrekcji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku za sprawną realizację inwestycji. Liczę na dalszą współpracę i mam nadzieję, że to nie ostatnia wspólna realizacja samorządu wojewódzkiego i lokalnego – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. 

fot. Magdalena Dalecka