Rodzinnie i na wesoło

Z okazji V rocznicy powstania Fundacji Dom św. Elżbiety „Nie Będziesz Sam” 26 sierpnia odbył się festyn „Wspominki kociewskie”, a także V spotkanie rodzin byłych i obecnych mieszkańców Domu św. Elżbiety ze starogardzkimi seniorami.

To już tradycja, że w Domu św. Elżbiety odbywają się spotkania rodzin byłych i obecnych mieszkańców. Jak każdy dom, także i ten to nie tylko ściany, ale przede wszystkim ludzie, dla których został stworzony. Mieszkańcy, ich bliscy, siostry ze zgromadzenia św. Elżbiety oraz personel medyczny stanowią jedną wielką rodzinę. Spotkania w takim gronie są więc niezwykle ważne. Tegoroczne było wyjątkowe, bo jubileuszowe.

Siostra Przełożona Domu św. Elżbiety w Starogardzie Gdańskim

– Okoliczności naszego dzisiejszego spotkania są szczególne. Obchodzimy przecież V rocznicę spotkań z rodzinami i bliskimi. Korzystając z okazji, pragnę bardzo podziękować wszystkim, którzy się tutaj dzisiaj znaleźli. Dziękuję władzom miasta, panu wiceprezydentowi Maciejowi Kalinowskiemu, który je dzisiaj reprezentuje; władzom powiatu; dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Urszuli Ossowskiej; starogardzkim seniorom; wszystkim siostrom, personelowi i wolontariuszom, z którymi współpracuję. Ten festyn nie udałby się bez Waszej pomocy i wielkiego zaangażowania. Wczoraj do późnych godzin wieczornych ustawialiśmy scenę, przygotowywaliśmy nasz ogród. Siostry i kucharki piekły ciasta. Dziękuję wszystkim za trud włożony w przygotowanie naszego święta – mówiła Siostra Przełożona Domu św. Elżbiety w Starogardzie Gdańskim.

Festyn rozpoczął się uroczystą Mszą Święta za zmarłych mieszkańców domu oraz w intencji wszystkich obecnych mieszkańców i ich rodzin. Odbyła się ona pod przewodnictwem ks. prał. dr Piotra B. Tislera, pracownika Sekretariatu Stanu Jego Świątobliwości w Watykanie. Odczytał on listę 100 nazwisk nieżyjących już mieszkańców Domu św. Elżbiety.

Po chwilach podniosłych i pełnych wzruszenia, przyszedł czas na śmiech. Na scenie pojawił się znany chyba wszystkim mim Ireneusz Krosny. Jego dynamiczny, a zarazem komiczny występ wzbudził ogromny entuzjazm widowni.

Podczas festynu „Wspominki kociewskie” zorganizowany został także kiermasz twórczości mieszkańców Domu św. Elżbiety. Można było nabyć voucher na zabieg masażu klasycznego, wykonanego przez profesjonalnych rehabilitantów lub na zabiegi elektroterapii. Była też degustacja ciasta i innych przysmaków z zakonnej kuchni, a na zakończenie przepyszny staropolski grill.

Fot. Małgorzata Rogala