Renata Przemyk gwiazdą tegorocznej Nocy Bardów

XXVI Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki odbędzie się 17 listopada i potrwa jeden dzień. W pierwszej części koncertu wystąpią artyści przeglądu na interpretację piosenki poetyckiej. Starogardzkie Centrum Kultury informuje, że w drugiej części wystąpi Renata Przemyk z recitalem pt. „Boogie Street”. Artystka zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena.

Starogardzka „Noc Bardów” ma charakter przeglądu artystów nurtu muzycznego określającego wykonawców z kręgu piosenki: literackiej, autorskiej, poezji śpiewanej. Pomysłodawcą imprezy był Ryszard Rebelka – bard, poeta, kabareciarz, malarz. „Noc Bardów” zdobyła uznanie miłośników muzyki i jest już sztandarową imprezą na Pomorzu dla wykonawców i miłośników utworów z dobrym tekstem.

Od wielu lat oprócz wykonawców przeglądu gościnnie występują artyści sceny polskiej. Dotychczas koncertowali mistrzowie i legendy tego gatunku muzycznego tacy, jak Maciej Zembaty, Wojciech Młynarski, Edyta Geppert, Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Marian Opania, Katarzyna Groniec, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica i w zeszłym roku Stanisława Celińska.

W tym roku wystąpi Renata Przemyk w recitalu pt. „Boogie Street”. Wokalistka zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena. Podczas koncertu artyści wykonują piosenki poety Leonarda Cohena przetłumaczone przez Daniela Wyszogrodzkiego, w aranżacjach pianisty Krzysztofa Herdzina. Usłyszymy utwory z płyty „Boogie Street” oraz „Suzanne”, czy „Hallelujah”.

Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom, łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w wykonaniu artystki angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym, ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka na swoim koncie ma wiele płyt i nagród. Została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność.

27 stycznia 2017 r. nakładem Agory S.A. i Teatru Starego w Lublinie, ukazała się nowa płyta z udziałem Renaty Przemyk, na której prezentowane są utwory ze spektaklu „Boogie Street” wg „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena. Premiera odbyła się we wrześniu 2016 r. w Teatrze Starym w Lublinie.

Spektakl spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności. Płyta powstała na jej życzenie oraz dla tych, którym nie uda się obejrzeć spektaklu. Teraz pojawia się wyjątkowa okazja, żeby na żywo posłuchać piosenek będących zupełnie nowym spojrzeniem na Leonarda Cohena.
Podczas koncertu wykonywane są wszystkie piosenki z płyty, a co za tym idzie, z całego spektaklu. Dopełnieniem koncertu są dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak „Hallelujah” czy piosenka z najnowszej płyty „Leaving the Table”.

Jak twierdzą znawcy tematu, powstała zupełnie nowa jakość. Ci, którzy tylko trochę znają Cohena, nie skojarzyliby piosenek śpiewanych przez Renatę Przemyk z kanadyjskim bardem. Ci zaś, którzy znają je znakomicie, mogą się poczuć mile zaskoczeni nowatorskimi interpretacjami, które niewiele mają wspólnego z cohenowską melancholią i depresją. To, co łączy Renatę Przemyk i Leonarda Cohena to przywiązanie wielkiej wagi do poetyckiego tekstu i melodyjnej warstwy muzycznej.

Leonard Cohen jest znany odbiorcom na całym świecie głównie jako autor piosenek, twórca takich przebojów, jak „Susanne”, „Hallelujah” i „Dance Me To the End of Love”. Piosenki prezentowane na płycie i podczas koncertu pochodzą z albumów Leonarda Cohena wydanych w nowym milenium (m.in. popularnego w Polsce „Ten New Songs” z 2001 r. i „Dear Heather” z 2004 r.).

/SCK/