Remontują i budują drogi od 30 lat

W branży drogowej działają ponad ćwierć wieku. W Starogardzie Gdańskim wyremontowali blisko 20 najważniejszych ulic i dróg. 18 maja br. Grzegorza i Kamila Rozmusów właścicieli Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A. odwiedził Prezydent Miasta Starogardu Gdańskiego.

W środę, 18 maja w ramach cyklu „Spotkań z przedsiębiorcami” prezydent Janusz Stankowiak był
gościem w firmie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A.

– Nasze spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami trwają od kilku lat. Dzięki nim poznaję specyfikę wielu branż i odkrywam moc potencjału gospodarczego miasta – przyznaje prezydent. – Każde takie spotkanie jest okazją do szczerej rozmowy o ważnych kwestiach dotyczących miasta, firm i wzajemnych oczekiwań oraz potrzeb – dodaje Janusz Stankowiak.

W środowym spotkaniu prezydentowi towarzyszył wiceprezydent Tadeusz Błędzki. Starogardzki Klubu Biznesu Związek Pracodawców reprezentowali prezes Zarządu Barbara Stanuch oraz prezes firmy Dak Bud Michał Pączek. Po zakładzie gości oprowadzili właściciele Grzegorz i Kamil Rozmus.

Z ojca na syna – firma rodzinna

Firmę PBD w 1992 założył m.in. Grzegorz Rozmus. Początkowo było to przedsiębiorstwo państwowe. W 1996 roku założycielowi udało się je sprywatyzować. Dzisiaj przedsiębiorstwem zarządza wspólnie z synem Kamilem Rozmusem. Firma działa w branży drogowej. Wykonuje prace podziemne i naziemne, związane z remontami oraz budową dróg, ulic i placów.

Kamil Rozmus i Grzegorz Rozmus – właściciele Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A. w Starogardzie Gdańskim

– Stawiamy na solidność, profesjonalizm i kompleksowość. W roku 2004 otrzymaliśmy Certyfikat ISO 9001:2000. Budujemy drogi, mosty, produkujemy i sprzedajemy masy asfaltowe oraz materiały budowlane. Zajmujemy się też uszlachetnianiem kruszywa i przetwórstwem materiałów kamiennych. Prowadzimy usługi geodezyjne i wypożyczamy sprzęt budowlany – powiedział Kamil Rozmus

Firma zatrudnia blisko 100 osób, w tym 20 pracowników administracji. – Na stałe współpracujemy z sześcioma brygadami podwykonawczymi. Rocznie produkujemy ponad 100 tys. ton masy bitumicznej. Praca, którą wykonują nasi pracownicy, jest odpowiedzialna i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dzisiaj trudno o specjalistę. Nasza kadra się starzeje, a niedostatek szkół zawodowych wpływa na brak młodych wyspecjalizowanych pracowników. Oprócz pewnej nieprzewidywalności cen surowców, to obecnie nasza największa bolączka – dodał Grzegorz Rozmus.

Prezesi poinformowali gości o liczbie prowadzonych obecnie inwestycji oraz postępach przy największej budowie na drodze krajowej 22 na odcinku „Zabagno – Swarożyn” za ponad 35 mln zł netto.

Wizyta gospodarcza władz miasta Starogard Gdański w PBD S.A.

– Na tę chwilę mamy podpisanych 32 umowy. Ich wartość waha się od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. W Starogardzie realizujemy największy drogowy projekt czyli przebudowę ulic i mostów przy Młynach za blisko 11 mln zł. Działamy głównie w obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Dalej nam się nie opłaca ze względu na koszty i uwarunkowania techniczne. jakim podlega transport mas bitumicznych – stwierdził dalej Grzegorz Rozmus.

Goście dopytywali o sytuację na rynku surowców, o wpływ podwyżki cen materiałów budowlanych na działalność Spółki, o źródła zaopatrzenia oraz sposoby kontraktowania umów i ich waloryzacji. Spotkanie zakończyło się wizytą w żwirowni koło Pelplina, gdzie odbywa się produkcja masy bitumicznej.