Rekordy na 24 Biegu Kociewskim

Ponad 370 zawodników uczestniczyło w głównym 24 Biegu Kociewskim z Polpharmą, który odbył się 3 października.

Uczestnicy wystartowali punktualnie o godz. 12.00 ze starogardzkiego Rynku. Nagrody rozdano w 8 kategoriach wiekowych. Najstarszy uczestnik imprezy miał 81 lat, a gościem honorowym Biegu była Dominika Nowakowska- medalistka Mistrzostw Polski seniorów w biegach na 5 i 10 km.

Nowy Rekord Polski

Mikola Yakimchuk z Ukrainy, który od startu do mety nie dał się nikomu wyprzedzić, pobił rekord trasy o blisko 20 sekund i zwyciężył bieg z czasem 29:18. Drugie miejsce zajął również mieszkaniec Ukrainy – Artem Kazdan z czasem 29:44, na trzecim miejscu uplasował się Emil Dobrowolski – LŁKS PREFBET Śniadów – Polska , który przebiegł trasę w 29:53 . Potem po kolei miejsca zajęci Ruslan Savchuk z Ukrainy, Łukasz Kujawski i Marek Kowalski z Żukowa, Maksim Jushchanka i Ilya Slavenski z Ukrainy, Boniface Wambua Nduva z Kenii oraz Aleksandr Radnikov z Rosji.

W kategorii kobiet zwyciężyła Marta Krawczyńska z Malborka z czasem 35:07. Na drugim stopniu podium stanęła Ewelina Paprocka Obliwice (35:45), a trzecie miejsce zajęła Diana Kypychuk – Wikolaev – Ukraina , która uzyskała wynik 35:51. Kolejne trzy miejsca zajęły: Anastazja Daschkevich z Białorusi (36:16), Katarzyna Pobłocka z Lęborka (38:19) oraz
Tatsiana Shapura z Białorisu (38:27)

Wielkim wydarzeniem tegorocznego biegu był jednak rekord Polski w kategorii mężczyzn w wieku 50-59, który ustanowił Piotr Pobłocki z Lęborka pokonując trasę 10 km w czasie 32 minut i 5 sekund.

Trasa Biegu Kociewskiego od czterech lat posiada certyfikat Polskiego Związku Lekkoatletyki. Początkowo liczyła ok. 9 km 300 metrów, ale od chwili, gdy została atestowana, jej długość wynosi dokładnie 10 km i podobnie jak przebieg, jest objęta ścisłą kontrolą. Atest podnosi rangę biegu oraz stwarza przepustkę dla czołówki najlepszych biegaczy w kraju i za granicą, a uzyskany wynik jest wiarygodny i uznawany jako rekord we wszelkich statystykach.

Nagrody indywidualne

Nagrodę indywidualną otrzymał Mateusz Niemczyk oraz Lucyna Petka ze Starogardu. Nagrodzono również najstarszego zawodnika biegu Stanisława Niwińskiego z Gdańska (81 lat), najstarszą zawodniczkę biegu – Małgorzatę Polinceusz –gdańszczankę (62 lata), najstarszą zawodniczkę ze Starogardu – Jolantę Tarkowską-Fanslau (52 lata) oraz Piotra Grycnera (64 lata) – najstarszego zawodnika ze Starogardu.

Biegi towarzyszące

Głównemu biegowi towarzyszyły biegi dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z miasta i gmin. W zawodach wystartowało 470 uczniów z miejskich podstawówek i 80 gimnazjalistów. W mieście zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 i Publiczne Gimnazjum Nr 3. Szkoły podstawowe i gimnazjalne z Gmin: Brzeźno, Jabłowo, Kokoszkowy, Rywałd, Sumin, Trzcińsk i Jabłowo reprezentowało 215 zawodników. Najlepsza pod względem frekwencyjnym okazały się PSP Trzcińsk oraz PG Jabłowo.

Żar z nieba, pot z czoła i zbawienne kubeczki z zimną wodą

Na zakończenie imprezy organizatorzy rozlosowali wśród startujących w Biegu nagrody rzeczowe – obuwie i koszulki sportowe oraz sprzęt  elektroniczny.  Każdy po biegu mógł się posilić porcją dobrego makaronu z sosem lub skosztować energetycznego owocu. Na wszystkich spragnionych czekały kubki pełen wody, kawa i herbata oraz pyszna drożdżówka. Pogoda nie zawiodła. Wszyscy bawili się doskonale, a wielu  planowało już następny start.
Kolejny jubileuszowy 25 Bieg Kociewski już za rok!