Rekordowe dofinansowanie dla Starogardu

Ponad 34 mln zł otrzyma Starogard na przebudowę Dworca Kolejowego i Alei Wojska Polskiego. Projekt „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” został najwyżej oceniony. Uzyskał 97,5 punktów na 100 możliwych. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. 85% tej kwoty zapłaci Unia Europejska.

Rejon dworca i Alei Wojska Polskiego to jeden z najstarszych i najbardziej zaniedbanych obszarów miasta. Władze miasta od poczatku kadencji starały się o unijne pieniądze na  jego modernizację. Dzisiaj wiadomo, że wkrótce Aleja i jej okolice zmienią się nie do poznania. Miejski projekt „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” został najwyżej oceniony przez Zarząd Województwa Pomorskiego. W konkursie w ramach poddziałania 9.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego – Transport miejski uzyskał 97,5% punktów, plasując się na pierwszym miejscu listy wniosków, która została ogłoszona 15 listopada br. Unia dofinansuje 85% kosztów tego zadania, nie więcej niż 34.386.092,10 zł.

– Cóż mogę powiedzieć. Wielka radość. Cieszymy się ogromnie z tak wysokiej oceny naszego projektu oraz z poziomu dofinansowania. Ponad 34 miliony to rekordowa suma, którą miasto otrzymało na jeden projekt – przyznaje Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds. techniczno – inwestycyjnych. Duża część tych środków przeznaczona będzie na drogi w rejonie dworca, w tym na Aleję Wojska Polskiego. Teraz czeka nas duże wyzwanie związane z realizacją inwestycji. Budowę planujemy rozpocząć w przyszłym roku. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane, a na początku przyszłego roku na dostawę autobusów– dodaje wiceprezydent.

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 42,5 mln zł. Obejmie nie tylko przebudowę samego dworca kolejowego, ale budowę wokół niego nowej infrastruktury, która ułatwi mieszkańcom komunikację.

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego powstanie dworzec autobusowy oraz parkingi. Będzie można bezpiecznie zostawić tam auto, aby kontynuować podróż pociągiem lub autobusem. Pojawią się stojaki dla rowerów, strefa dla taksówkarzy i nowe przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej. Przy okazji przebudowany zostanie tamtejszy układ drogowy ulic: Kolejowej, Małgorzaty Hillar oraz część ul. Gdańskiej. Najwięcej zyskają mieszkańcy Alei Wojska Polskiego.

Najstarszy deptak w mieście zostanie kompleksowo przebudowany. Modernizacji poddane zostaną wszystkie sieci: kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociąg i gazociąg. Pojawi się też w mieście 11 nowych autobusów, których zakup jest wpisany w inwestycję oraz nowy system informacji pasażerskiej.

Dzięki temu projektowi Starogard będzie miał nowy komunikacyjny węzeł integracyjny, który przez zgromadzenie wszystkich możliwych środków komunikacji w jednym miejscu, ułatwi mieszkańcom dojazd do szkół i zakładów pracy.

wizualizacja-wezel-nr-2

 

Zapisz