Recytowali, śpiewali i tworzyli prace plastyczne

Regionalny Konkurs Recytatorski Twórczości Religijnej i Metafizycznej im. Karola Wojtyły odbywa się już od piętnastu lat. Z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród młodzieży.

Tym razem konkurs składał się z pięciu kategorii. Recytacje klas VII szkół podstawowych zwyciężył Mikołaj Gomuła. Recytacje szkół ponadpodstawowych Miłosz Dwurznik. W poezji śpiewanej najlepsza okazała się Antonina Rynkowska. Finał rywalizacji w tych trzech kategoriach odbył się 28 października w hali Zespołu Szkół Ekonomicznych. O wynikach zdecydowało jury w składzie: Aleksandra Wiczyńska – logopeda, Anna Piekarska – polonistka, ks. prof. dr hab. Piotr Moskal – wykładowca filozofii i religii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – przewodniczący jury oraz Piotr Chrapkowski – muzyk.

Przy stole jurorskim od lewej: ks. prof. dr hab. Piotr Moskal, Aleksandra Wiczyńska, Piotr Chrapkowski oraz Anna Piekarska.

Prace literackie, które uczestnicy konkursu nadsyłali oceniane były przez komisję pod przewodnictwem pisarki Anny Sakowicz. Najciekawszą okazała się praca Leny Gomuły. Kategoria plastyczna także zakładała nawiązanie do utworów o tematyce religijnej. Oceny podjęli się Zofia Sumczyńska i Michał Majewski. Za najciekawszą propozycję uznali pracę Doriana Kamrasza.

Lena Gomuła odczytuje swoją pracę, która zwyciężyła w kategorii juwenilia literackie.

– Celem konkursu jest nie tylko prezentacja poezji religijnej i metafizycznej, ale przede wszystkim inspirowanie młodych ludzi do włączenia się w artystyczny dialog z twórcami podejmującymi problematykę egzystencjalną. Chcielibyśmy, aby konkurs uświadomił młodzieży, że wartości wypływające z chrześcijańskich źródeł kultury europejskiej są uniwersalne i bliskie każdemu człowiekowi – powiedziała jedna z organizatorek konkursu nauczycielka j. polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim Ewa Balcerzak. Organizacyjnie wspierała ją Lucyna Bielińska-Sytek, również polonistka.

Organizatorka konkursu Ewa Balcerzak

Patronat honorowy nad XV Regionalnym Konkursem Recytatorskim Twórczości Religijnej i Metafizycznej im. Karola Wojtyły objęli:
– Ks. Ryszard Kasyna – Biskup Pelpliński
– Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
– Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty
– Kazimierz Chyła – Starosta Powiatu Starogardzkiego
– Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gdański
– Wanda Kustrzeba – Rektor Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim
– Ks. dr Wojciech Węckowski – Prezes Wydawnictwa Bernardinum
– Ks. dr Jan Doppke – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
– Ks. Janusz Lipski – Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim
– Beata Graban – Prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, oddział w Starogardzie Gdańskim
– Mirosław Kalkowski – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej
– Lech J. Zdrojewski – Prezes Fundacji Oko-Lice Kultury

Patronat medialny:
– Radio „Głos” – Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej
– „Pielgrzym” – Dwutygodnik Diecezji Pelplińskiej
– ,,Gazeta Kociewska”

Fot. Małgorzata Rogala