#RazemAleZdalnie

Od pięciu tygodni wszyscy jesteśmy w swoich domach. Wyjście do lasu, na zbiórkę, czy wyjazd na biwak są niemożliwe. Jak sobie z tym wszystkim radzi starogardzkie harcerstwo?

Harcerze starogardzkiego hufca działają w ramach akcji Związku Harcerstwa Polskiego #RazemAleZdalnie. Drużynowi poszczególnych jednostek przygotowują dla swoich zuchów i harcerzy różnego rodzaju zadania w ramach sprawności harcerskich. Cała działalność przeniosła się do samodzielnej pracy w domu, gdzie dzieci i młodzież szkolą swoje umiejętności wraz z rodzicami oraz rodzeństwem.

Starogardzcy harcerze zachęcają do pozostania w domach.

– Zadania, które stawiają przed nimi drużynowi to m. in. nauka węzłów żeglarskich, przygotowywanie kartek okolicznościowych, tworzenie symboliki harcerskiej z masy solnej, układanie wierszyków, śpiewanie piosenek. Każdy zuch i harcerz zdobywa sprawności, które realizuje w domu, a wykonane zadania odsyła do zastępowych lub drużynowego. To doskonały moment na pogłębienie relacji i wspieranie indywidualizmu w pracy drużyny. Sprawności noszą nazwy nawiązujące do głównego motywu, a najczęściej wybierane to: sportowiec, igiełka, kuchcik, znawca zwierząt, grajek, grosik, przyjaciel książek – tłumaczy zastępca komendanta hufca ds. promocji i wizerunku phm Michał Hinc.

– Na portalach społecznościowych (Facebooku oraz Instagramie) nasz hufiec codziennie publikuje efekty zadań wykonanych przez członków społeczności harcerskiej – dodaje phm Michał Hinc.

Domowa nauka węzłów żeglarskich.

Odprawy kadry hufca, czy zbiórki drużyn odbywają się on-line na różnego rodzaju komunikatorach. Drużynowi przygotowują się wcześniej do zajęć, by przekazać treść w ciekawy i możliwy do zrealizowania w domu sposób. Każdy ma prawo wypowiedzi, więc to też dobry moment na pochwalenie się wykonanymi zadaniami przed innymi członkami drużyny.

Wiersz autorstwa zucha Karola.

Pełnoletni harcerze i instruktorzy pomagają seniorom, osobom samotnym i niepełnosprawnym zaopatrzyć się w podstawowe produkty. Współpracują w tej kwestii z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, skąd otrzymują informację z konkretnym zadaniem do wykonania.

Hufiec ZHP w Starogardzie Gdańskim bardzo angażuje się w walkę z koronawirusem.

W ten sposób pełnią służbę dla społeczeństwa. – Jesteśmy do dyspozycji zarówno Urzędu Miasta, podległych mu jednostek, jak i różnych organizacji, by wspólnie wspierać mieszkańców Starogardu i okolic. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 792 220 566 – mówi zastępca komendanta hufca ds. promocji i wizerunku phm Michał Hinc.

– Marzymy dziś o wyjściu do lasu, wspólnej wędrówce oraz biwakowaniu. Cierpliwie czekamy, a nasze zadania wykonujemy z domu. Jesteśmy wszyscy #RazemAleZdalnie! – podkreśla phm Michał Hinc.