Razem przez pół wieku

Przeżyli wspólnie 50 lat. Zawsze się wspierali, chociaż nie zawsze było łatwo. 26 marca okolicznościowymi medalami prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej świętujące Złote Gody pary uroczyście odznaczyli przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert i prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Odznaczenia otrzymało 45 par, które w 2018 roku obchodziły 50. rocznicę ślubu. Byli to: Zofia i Wilhelm Aftka, Irena i Edmund Białkowscy, Irena i Józef Borowscy, Zofia i Stanisław Czecholewscy, Regina i Józef Czerwiak, Danuta i Jerzy Decka, Urszula i Paweł Jelińscy, Natalia i Henryk Kierzka, Elżbieta i Edward Kinder, Eryka i Zygmunt Kowalke, Krystyna i Jan Maliszewscy, Urszula i Ryszard Mańkiewicz, Maria i Brunon Miszewscy, Alicja i Józef Mostowy, Ludgarda i Franciszek Nadolscy, Marianna i Marian Ossowscy, Teresa i Janusz Piechowscy, Irena i Edmund Połom, Ewa i Franciszek Połom, Bernadeta i Henryk Ruda, Czesława i Henryk Sikora, Barbara i Erwin Szwoch, Astrid i Zygmunt Benert, Jadwiga i Paweł Burczyk, Izabela i Romuald Dobruchowscy, Henryka i Alfons Domaros, Krystyna i Henryk Dorau, Stanisława i Zygfryd Gajkowscy, Czesława i Zbigniew Kacała, Elżbieta i Jan Kokoszyńscy, Małgorzata i Zenon Kłos, Maria i Erwin Konieczka, Stefania i Jan Kowalscy, Helena i Erwin Kurkowscy, Stanisława i Jerzy Landowscy, Danuta i Tadeusz Lenz, Teresa i Józef Makuch, Urszula i Ryszard Megger, Anna i Adam Neumann, Teresa i Wincenty Niesiołowscy, Alicja i Franciszek Raczyńscy, Krystyna i Czesław Spręga, Janina i Jan Staniszewscy, Irena i Roman Tiałowscy, Maria i Zygmunt Zmeczerowscy. Medal za 60-lecie pożycia małżeńskiego w imieniu własnym i męża odebrała Wiesława Wąsik.

– Serdecznie gratuluję Państwu tak pięknego małżeńskiego stażu. Dajecie doskonały przykład młodemu pokoleniu. Udowadniacie, że prawdziwe uczucie może przetrwać naprawdę długo. Życzę Wam dużo zdrowia i kolejnych szczęśliwych lat – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

– Przeżywacie dziś Państwo uroczyste i piękne chwile. Wspólnie doczekaliście Złotych Godów. Jestem pewien, że macie przekonanie o tym, że warto było pójść czasem na kompromis, przejść przez trudy, pokonywać przeszkody, by wiedzieć, że zawsze możecie na siebie liczyć. Gratuluję i cieszę się razem z Wami – do dostojnych jubilatów mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Trudno powiedzieć czy na zgodne małżeńskie życie istnieje jakakolwiek recepta. Każdy ma pewnie swoją. Nam się udaje wciąż być razem, bo jesteśmy jak „ogień” i „woda”. Z naszych skrajnie różnych charakterów czerpiemy to, co najlepsze i osiągamy „złoty środek” – przyznali Barbara oraz Erwin Szwoch.

Organizatorem uroczystości jubileuszowych był Urząd Stanu Cywilnego. – Szczere uczucie to głównie wrażliwość na drugiego człowieka, bo nie sztuką jest pokochać, sztuką jest wytrwać – mówiła kierownik USC Bożena Kamińska.

O muzyczną oprawę wydarzenia zadbali Irena I Edmund Konowalczyk. Wokaliści zaprezentowali krótki recital piosenek o miłości.

Wszystkim jubilatom życzymy wielu kolejnych, przepełnionych szczęściem lat wspólnego życia. Niech mijają one w otoczeniu kochających bliskich. Wszystkiego Najlepszego!

Fot. Małgorzata Rogala/Joanna Rogaczewska

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl