Radosław Spychalski Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej

O stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej ubiegało się dwóch kandydatów. W dniu 12 stycznia Komisja Konkursowa przeprowadziła z obu rozmowy i ostatecznie na stanowisko Dyrektora MBP wskazała Radosława Spychalskiego. 14 stycznia Prezydent miasta zatwierdził, rekomendowanego przez Komisję, kandydata.

IMG_0802 portret

Radosław Spychalski zaczął pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w 2007 roku jako informatyk.
– Przez te osiem lat bardzo dobrze poznałem specyfikę pracy i zarządzania tą jednostką. Można rzec, że niemal od podszewki poznałem istotę jej organizacji – powiedział nowy dyrektor. Jako informatyk ściśle współpracowałem z działem przygotowującym zbiory biblioteczne. To doświadczenie pozwoliło mi zrozumieć, jak działa biblioteka od strony technicznej. Toteż obejmując w 2014 roku funkcję p.o. dyrektora mogłem wprowadzić w życie wiele zmian, które wynikały z moich długoletnich obserwacji oraz licznych sugestii całej kadry.

Wspólny wysiłek pracowników MBP przyniósł widoczne efekty. Biblioteka została skomputeryzowana, m.in. powstał katalog internetowy książek. Pojawiło się też wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw, które były na bieżąco realizowane np. Kociewskie Targi Wydawnicze.

– Oczywiście tych i innych działań nie podjęlibyśmy bez współpracy z przyjaciółmi biblioteki oraz bez rozmów z mieszkańcami na temat ich potrzeb – mówi Radosław Spychalski. To jest w tej pracy najważniejsze – jesteśmy dla ludzi, więc słuchamy, czego potrzebują i dostosowujemy swoje usługi do potrzeb tych, którzy z nich korzystają.

Radosław Spychalski mimo młodego wieku ma dość spore doświadczenie zawodowe. Zaraz po studiach informatyczno-edukacyjnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim podjął pracę w firmie budowlanej. Okazało się, że to nie jest jednak jego wymarzona kariera zawodowa. Pracując, dalej jako informatyk najpierw w Domu Pomocy Społecznej, potem w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej i kilku szkołach średnich, zbierał nowe doświadczenia. W tym czasie przez prawie 13 lat był rycerzem Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego. Dzięki realizacji swojej pasji nauczył się jak współpracować z dziećmi oraz poznał problemy lokalnego społeczeństwa. To wszystko bardzo mu pomogło w stworzeniu wizji dla starogardzkiej biblioteki.

– Nie ukrywam, że realizacja wszystkich dotychczasowych założeń wymagała dużego wysiłku, ale jestem zadowolony z wyniku. Biblioteka ma wielu przyjaciół i wspaniałych pracowników, a dla mnie to zaszczyt móc objąć stanowisko dyrektora. Zamierzam dalej rozwijać ofertę kulturalną „dla każdego”. Mam też zamiar pogłębić współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz jeszcze bardziej unowocześnić naszą bibliotekę. Szczegółów jednak nie chciałbym jeszcze zdradzać – zakończył dyrektor MBP .