Członkowie Rady Gospodarczej zapoznali się z zasadami działania Funduszu Europejskiego dla Pomorza. Wiceprezydent przekazał im szczegóły wielomilionowych inwestycji zrealizowanych i planowanych w mieście w najbliższe lata. Spotkanie odbyło się w środę, 12 kwietnia w starogardzkim magistracie.
W środę, 12 kwietnia w Urzędzie Miasta obradowała Rada Gospodarcza powołana przez Prezydenta Miasta w styczniu 2019 roku. Gośćmi spotkania były Aneta Jankowska i Magda Szwedowska z Punktu Informacji Funduszy Europejskich dla Pomorza. Zanim zabrały głos prezydent miasta Janusz Stankowiak podziękował członkom Rady za przybycie.
– Ponieważ to nasze pierwsze spotkanie w tym roku, życzę państwu szczęśliwego nowego roku i owocnych obrad. Cieszę się z naszej współpracy i z tego, że mogę korzystać z państwa wiedzy i doświadczenia. Przed nami wiele wyzwań. Mam nadzieję, że nowa perspektywa finasowania unijnego dla Pomorza, o której opowiedzą za chwilę nasi goście, pomoże w rozwoju miasta i państwa biznesów. Na pewno wzajemnie na tym skorzystamy – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.
Fundusze unijne dla przedsiębiorców
Aneta Jankowska i Magda Szwedowska zaprezentowały członkom Rady zakres działalności Punktu Informacji Funduszy Europejskich dla Pomorza. Poinformowały o świadczeniach i usługach, z jakich przedsiębiorcy mogą skorzystać, kontaktując się bezpośrednio z Punktem. Przekazały też wiele informacji na temat programu FEP.
– Przede wszystkim zmieniła się nazwa programu, a zakres zadań, na które można uzyskać unijne dofinasowanie w nowym fnasowym rozdaniu, został ściśle określony. Regionalny Program Operacyjny zastąpił teraz Fundusz Europejski dla Pomorza – w skrócie FEP. Nowa perspektywa finasowania podobnie jak poprzednia trwać będzie 7 lat. Niestety obejmuje okres 2021 -2027 czyli mam 2 lata poślizgu. Jeśli chodzi o przedsiębiorców tematem, który powinien państwa zainteresować to Europejskie Fundusze dla nowoczesnej gospodarki – powiedziała Magda Szweda.
Panie omówiły też ścieżki wsparcia dla przedsiębiorców i narzędzia, z jakich mogą skorzystać przy składaniu wniosków. Podkreśliły, że wszelkie świadczenia Punktu, który reprezentują, są bezpłatne. Uczuliły na działania ewentualnych oszustów, chcących wyłudzić pieniądze, aby pamiętać, że pracownicy Punktów Informacyjnych nie dzwonią do klientów i nie pobierają żadnych opłat za świadczone usługi.
– Nie musicie się Państwo do nas umawiać. Możecie w każdej chwili przyjść, zadzwonić lub napisać maila, a my udzielimy wam pomocy w miarę możliwości. Naszą rolą jest pomóc państwu w pozyskaniu informacji, które ułatwią wam poprawne złożenie wniosku do FEP, poszukanie ścieżek i narzędzi, które pozwolą wam się rozwijać w kierunku, który wpisze się w priorytety programowe FEPu – powiedziała Aneta Jankowska.
Ostatnią kwestią, którą poruszyły pracownice Punktu Informacyjnego, były pożyczki dla przedsiębiorców. Omówiły cele oraz zasady ich przyznawania.
Inwestycje w trakcie realizacji
Kolejnym punktem obrad Rady Gospodarczej 12 kwietnia była informacja na temat inwestycji miejskich zrealizowanych w 2022 roku i planowanych na 2023 rok i lata kolejne.
Wiceprezydent Tadeusz Błedzki w skrócie przypomniał zrealizowane w 2022 roku zadania, by następnie przejść do planów inwestycyjnych na roku bieżący.
– Największą inwestycją, którą zakończyliśmy w 2022 roku była budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 8 za ponad 11 mln zł oraz modernizacja ulicy Kryzana. Obie inwestycje zrealizowaliśmy ze środków otrzymanych z rządowych projektów. W tej chwili na ukończeniu jest przebudowa 5 ulic i 4 mostów przy starych Młynach. Ulica Kanałowa została przywrócona do ruchu. Około 2 miesiące potrwają jeszcze prace na moście przy wjeździe na Rynek z ul. Hallera– poinformował zastępca Prezydenta Miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.
Wiceprezydent zaznaczył, że Miasto rozpoczyna kolejną ważną inwestycję, której celem jest poprawa infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa mieszkańców.
– Równolegle z pracami prowadzonymi na moście na wjeździe na Rynek, rozpoczynamy przebudowę ulic Chojnickiej, Szwoleżerów i Chopina. Prace zaczną się na moście Ceynowy czyli na odcinku ulicy Chojnickiej od ulicy Krzywej do ronda Strażaków oraz na ul. Chopina na odcinku od Piłsudskiego do ul. Sportowej. Chcemy wykorzystać fakt, że przejazd przez Rynek po południowej stronie jest wyłączony z ruchu – powiedział Tadeusz Błędzki.
Plany inwestycyjne na najbliższe miesiące
Wiceprezydent poinformował też Radę o planowanej przez Starostwo Powiatowe inwestycji na odcinku ulicy Lubichowskiej od ronda Łupaszki do ulicy Pomorskiej.
– Ten odcinek będzie zamknięty w całości na około 14 miesięcy. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu, a inwestorem jest Powiat– kontynuował wiceprezydent.
Poinformował tez członków Rady o spotkaniu z autorem koncepcji Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny, który przygotowuje program funcjonalno-użytkowy inwestycji.
– Liczymy, że do września uda nam się wyłonić wykonawcę tej inwestycji i podpisać umowę. Planowany termin realizacji to 24 miesiące od podpisania umowy. Obiekt powinien być gotowy w 2025 roku – powiedział Tadeusz Błędzki.
Wiceprezydent wspomniał też o planach rozpoczęcia jesienią projektu zadaszenia targowiska oraz o zmianach dotyczących planowanej w Starogardzie obwodnicy. Zaznaczył, że zmieniła się formuła przebiegu z 2+2 i 2+1 wyłącznie na 2+1 oraz zamiast skrzyżowań bezkolizyjnych zaprojektowane zostaną ronda turbinowe. Dodał jeszcze, że wszystkie obiekty mostowe i skrzyżowania będą dostostosowane do przebiegu 2+2 z zachowaniem rezerwy terenu na ewentualną przebudowę trasy.
Na zakończenie spotkania zaprosił Radę na spotkanie z PKP PLK 26 kwietnia na godz. 16:00 do sali na dworcu. Tematem spotkania ma być planowana elektryfikacja linii 203 w kontekście budowy tunelu umożliwiającego przejazd pod torami.
Kolejne spotkanie ustalono na 12 czerwca godz. 12:00