Rada Gospodarcza skupiła się na pomocy Ukrainie, Polskim Ładzie i inwestycjach

Organizacja pomocy dla wojennych uchodźców z Ukrainy, skutki Polskiego Ładu dla gospodarki oraz inwestycje w mieście to tematy, które były przedmiotem dyskusji członków Rady Gospodarczej na ich pierwszym w tym roku posiedzeniu. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 28 lutego w starogardzkim magistracie.

W poniedziałek, 28 lutego w Urzędzie Miasta obradowała Rada Gospodarcza powołana przez Prezydenta Miasta w styczniu 2019 roku. Członkowie uwagę skupili na trzech głównych zagadnieniach dotyczących bieżącej sytuacji w mieście, kraju i na świecie. Tematem głównym posiedzenia była dyskusja wokół aktualnej sytuacji Ukrainy, którą 24 lutego wczesnym rankiem zaatakowała Rosja. Rada była ciekawa, jak miasto jest przygotowane do przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy i w jaki sposób osoby prywatne oraz  przedsiębiorstwa mogą te działania wesprzeć.

Wiceprezydent Tadeusz Błędzki w skrócie przypomniał zdarzenia poranka 24 lutego oraz przedstawił podjęte przez prezydenta miasta działania w ramach solidarności z Ukrainą. Wspomniał o spotkaniach władz samorządowych w czwartek 25 lutego i piątek 26 lutego i uzgodnionej współpracy w zakresie organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Poinformował o wiecu solidarności z Ukrainą i potępiającym agresję Rosji w piątek na Rynku, a także o tworzeniu flagi ukraińskiej podczas akcji zimowej z Radiem ZET.

– Takie wsparcie duchowe ma równie duże znaczenie, co wsparcie materialne, którego w Starogardzie nie zabrakło – powiedział Tadeusz Błędzki. – Od piątku organizacje, stowarzyszenia i instytucje miejskie zbierają produkty żywnościowe, higieniczne, koce, śpiwory, ręczniki wszystko co może się przydać na starcie w obcym kraju po ucieczce przed wojną. Pierwszy transport pojechał na granice już w niedzielę, kolejne idą dzisiaj – dodał wiceprezydent.

Stefan Lubawski podkreślił, że najważniejsze jest uspokojenie nastrojów mieszkańców Starogard, aby nie panikowali i uporządkowanie wszystkich działań pomocowych. – Oczywiście to bardzo dobrze, że tyle ludzi zaoferowało pomoc, że solidarnie ruszyli do punktów zbiórek z darami, ale te działania winny być jakoś uporządkowane i scentralizowane, bo w pewnym momencie zrobił się straszny chaos, który wprowadził sporo nerwowości w mieście – powiedział.

Dodał, że Polpharma S.A. w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy przygotowuje duży transport leków ratujących życie, które trafią do ukraińskich szpitali.

Członkowie zwrócili też uwagę na problemy ubezpieczeniowe, które obowiązują kraje w stanie wojny, a także na zachowania lokalnych partnerów biznesowych. Szczególnie niepochlebnie wyrazili się o firmie GENERON, która w chwili paniki w mieście w związku z brakiem paliwa, jako nieliczna wywindowała ceny paliw w górę, co zdaniem członków Rady było niesolidarne i niestosowne.

– Właśnie w takich sytuacjach, w tzw. biedzie poznaje się prawdziwych przyjaciół – powiedział Mariusz Szwarc.

Wiceprezydent nakreślił też zasady funkcjonowania pomocy uchodźcom z Ukrainy, które zaczęły obowiązywać na terenie miasta Starogard Gdański od 28 lutego do odwołania. Poinformował, że prezydent powołał Miejski Punkt Koordynacji Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy.

– Punkt działa stacjonarnie w siedzibie Centrum Organizacji pozarządowych przy ul. Mickiewicza w godz. 7:30-18:00, ale dyżur telefoniczny jest prowadzony całodobowo. Punkt koordynuje pomoc w zakresie organizacji zakwaterowani, wyżywienia, transportu do miejsca zakwaterowania, pomocy prawnej, medycznej, w tym psychologicznej oraz zapewnienia miejsc dla dzieci w żłobkach , przedszkolach i szkołach – poinformował. 

Dodał też, że na najbliższej sesji Rada Miasta będzie podejmować dwie istotne uchwały, w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą i potępieniu agresji Rosji oraz w sprawie podpisania umowy partnerskiej z miastem Borysław.

Kolejną sprawą, nad którą pochylili się członkowie Rady Gospodarczej był Polski Ład i jego skutki dla miasta. Prezydent Błędzki nie krył, że nowe przepisy wprowadziły wiele zamieszania szczególnie w administracji.

– Nowy system naliczania podatków i nowe przepisy zmusiły pracowników kadrowych do ogromnej pracy, aby raz zrozumieć te zasady samemu, by poprawnie naliczyć wynagrodzenia, a dwa – wyjaśnić zmiany współpracownikom. Natomiast, jak Polski Ład faktycznie wpłynie na naszą gospodarkę, okaże się za jakiś czas. Na tę chwilę zgodnie z wyliczeniami Związku Miast Polskich miasto o budżecie do 200 mln zł może stracić na wpływach z podatków do 12 mln zł. Oczywiście jest rekompensata ze strony rządu, ale niewystarczająca. Starogard otrzymał ponad 7 mln zł tzw. subwencji uzupełniającej, ale nadal te 5 mln zł będzie brakowało – wyjaśnił wiceprezydent.

Dalej wspomniał  o programie inwestycyjnym jako pewnej form rekompensaty mającej wpływ na rozwój infrastruktury  w kraju również w ramach  Polskiego Ładu. Przypomniał, że miasto otrzymało 26 mln zł na budowę Centrum Kulturalnego Kociewie, które ma powstać na wylocie z miasta w kierunku Skarszew. Dodał, że zgodnie z wytycznymi do 18 maja miasto musi ogłosić przetarg na to zadanie, a zatem na kolejnym spotkaniu przedstawi Radzie koncepcje i projekt tego przedsięwzięcia.

zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański Tadeusz Błędzki

– Złożyliśmy też wnioski do II i III edycji programu – poinformował Tadeusz Błędzki. – W ramach inwestycji do 5 mln zł – staramy się o dofinansowanie II etapu zagospodarowania Piekiełek, gdzie w ubiegłym roku powstały baseny letnie. W zakresie inwestycji do 30 mln zł – złożyliśmy wniosek na 19 mln zł na dofinansowanie modernizacji dróg w tym ul. Chojnickiej i całego obszaru wokół ul. II Płk. Szwoleżerów i Chopina. W ostatniej kategorii powyżej 30 mln – złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej na obszarze miasta jako uzupełnienie istniejącej o wartości 35 mln.

– Polski Ład wyciszył na trochę temat praworządności- zauważył Mariusz Szwarc. Ciągle nie wiemy, czy Polska otrzyma pieniądze z Unii w ramach Unijnego Funduszu Odbudowy. Czy miasto ma plany związane z tymi pieniędzmi? – zapytał

Zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych wskazał, że miasto planów ma wiele, ale jak dotąd nic nie wiadomo, bo żaden konkurs nie został jeszcze rozpisany. – Mówiąc prawdę, w tym roku powinniśmy składać wnioski konkursowe i czekać na rozstrzygnięcia. W związku z sytuacją wstrzymania wypłaty tych środków, konkursy najszybciej ogłoszone zostaną w przyszłym roku, a zatem realny użytek z pieniędzy unijnych, o ile będzie możliwy, to dopiero w latach 2024-2025.

Na zakończenie spotkania członkowie Rady Gospodarczej zostali poinformowani przez wiceprezydenta o stanie zaawansowania miejskich inwestycji.

Kolejne spotkanie ustalono na 25 kwietnia godz. 12:00