Puścili telefony i złapali zajawkę. STG Fresh

Koncerty, muzyka serwowana przez DJ-ów, występy tancerzy oraz graffiti jam. To wszystko czekało na młodzież podczas pierwszego STG Fresh, który odbył się 16 września w Parku Nowe Oblicze. Gwiazdami całodniowego wydarzenia byli Antony Esca i B.R.O.

W dniach 14 – 16 września ośmiu artystów graffiti/street art z całej Polski wspólnie tworzyło mural przy Parku Nowe Oblicze. Jego motywem przewodnim było hasło przyświecające STG Fresh: „Puść telefon – złap zajawkę”. Wydarzenie odbyło się bowiem w ramach projektu informacyjno-profilaktycznego dotyczącego uzależnień od urządzeń ekranowych.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak z artystami tworzącymi graffiti w Parku Nowe Oblicze
Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak z artystami tworzącymi graffiti w Parku Nowe Oblicze

Podczas prac przy graffiti muzyczne hity grał DJ Celar. Na scenie zaprezentowali się także Dejka Cheerleaders, Klub Sportowy Beniaminek 03 w pokazie kickboxingu oraz „Perły Ukrainy”, które specjalnie na tę okazję przygotowały pokaz młodzieżowego tańca.

Wystąpili także finaliści konkursu Utalentowani: Patryk Stoffa, Alona Harkavchenko, Konrad Jastrzemski, Monika Warembier, Wiktoria Rykała, Emilia Szymanel, Pracownia Tańca Symfonia Ruchu III oraz Kinga Pliszka.

Podczas wydarzenia zapoznać można się było z ulotkami informacyjnymi dotyczącymi uzależnień od urządzeń ekranowych. Młodzież (trzy osoby) czyta ulotki.
Podczas wydarzenia zapoznać można się było z ulotkami informacyjnymi dotyczącymi uzależnień od urządzeń ekranowych.

Koncerty gwiazd wieczoru poprzedziły krótkie występy Czara i Paresa. Tuż po nich dla starogardzkiej publiczności swoje największe hity wykonał Antony Esca, który ma na koncie ogromne osiągnięcie. Jego hit „Diss na budziki” stał się viralem na Tik Toku. Słyszał go prawdopodobnie każdy użytkownik tej aplikacji w Polsce.

Antony Esca ze starogardzkimi fanami
Antony Esca ze starogardzkimi fanami

– Muzykę tworzę już od dobrych paru lat, ale tak naprawdę „Diss na budziki” pozwolił mi wypłynąć na szersze wody. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Dodało mi to skrzydeł. Uważam, że hasło dzisiejszego wydarzenie w Starogardzie Gdańskim – „Puść telefon, złap zajawkę” jest świetne. O to właśnie chodzi, żeby młodzi ludzie przestali patrzeć w ekrany telefonów, komputerów, czy telewizorów, a znaleźli swoją pasję i podążali za nią – powiedział Antony Esca.

Tuż po nim na scenie pojawił się B.R.O – warszawski raper i producent muzyczny. Na swoim koncie ma wiele albumów. W 2022 r. wydał singiel „Jeszcze Będzie Pięknie”, który bardzo szybko zyskał popularność, stając się jego największym hitem.

B.R.O na scenie w Parku Nowe Oblicze
B.R.O na scenie w Parku Nowe Oblicze

Po koncertach wykonawcy bardzo chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

Na scenę dziarsko wkroczyli także przedstawiciele starogardzkiej młodzieży, którzy mieli okazję zaprezentować swoje autorskie kawałki.

Imprezę zakończył Fricky (Soulfreak Kollektiv), czyli jeden z rezydentów starogardzkiego Basement Club i najlepszego beach clubu w Polsce, czyli gdańskiej Moloteki. Zagrał przeboje ostatnich lat. Usłyszeć mogliśmy też nieco starsze hity.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Organizatorami STG Fresh były Starogardzkie Centrum Kultury oraz Miasto Starogard Gdański, a sponsorem Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „STARKOM” sp. z o.o.

Fot. Małgorzata Rogala