Przywitaliśmy Pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z Niemiec

Przed Światowymi Dniami Młodzieży pielgrzymi z całego niemal świata przyjeżdżają do Polski. Ponad 40 młodych Niemców i Niemek z Hamburga przyjechało do Starogardu. Do niedzieli będą ich gościć starogardzkie rodziny. 20 lipca ok. godz. 21.00 pielgrzymów powitali na Rynku mieszkańcy, duchowni i władze miasta.

Młodzi ludzie przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 25-31 lipca w Krakowie. Ich głównym celem jest spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Do tego czasu pielgrzymów gościć będą polskie rodziny wielu diecezji w całym kraju.

Do Starogardu 20 lipca przyjechało 44 młodych ludzi z Hamburga. W późnych godzinach wieczornych przywitali ich na Rynku mieszkańcy, duchowni oraz władze miasta: prezydent Janusz Stankowiak, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski i Leszek Burczyk starosta starogardzki.

– Cieszymy się, że w drodze na spotkanie z papieżem Franciszkiem zechcieliście zatrzymać się w naszym mieście – powiedział na powitanie Janusz Stankowiak. Starogard to miasto z ponad 800.letnią historią i bogatą tradycją, ale jego najważniejszą częścią są ludzie – otwarci, życzliwi i bardzo gościnni. Mam nadzieję, że przez te kilka dni tego doświadczycie i to spotkanie sprawi, że zechcecie kiedyś jeszcze tu wrócić. Czujcie się jak u siebie w domu- zakończył prezydent.

We współpracy z diecezją pelplińską, a szczególnie Parafią pw. św. Wojciecha władze miasta i powiatu przygotowały specjalny program przyjęcia i atrakcyjnego zagospodarowania czasu pielgrzymów na Kociewiu. Goście otrzymali też plany miasta, gadżety promujące Kociewie, a także smycze do zawieszania identyfikatorów.

Przywitanie uświetnił zespół „Przyjaciele”, który z wielkim entuzjazmem i radością ogłaszał chwałę Pana, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. Gości z Niemiec nie trzeba było namawiać do wspólnego śpiewu i tańca.

Na powitanie przybyły również rodziny, które zabrały pielgrzymów do swoich domów.

W organizację i bezpieczny przebieg pobytu pielgrzymów w Starogardzie zaangażowana są: policja, straż miejska, straż pożarna, zarząd dróg miejskich i Sanepid.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl