Przyjaźnią się od 20 lat

16 maja 1998 roku miasta Starogard i Diepholz zawarły partnerstwo. W tym roku niemieccy i polscy przyjaciele świętowali jubileusz 20-lecia współpracy. Z tej okazji 11 maja 2018 roku w parku miejskim w Diepholz stanęła ławeczka przyjaźni. Taka sama zdobi starogardzki Park Nowe Oblicze. Na rondzie przy ul. Starogarder Strasse pojawił się herb Starogardu, a władze obu partnerskich miast odnowiły akt przyjaźni.  Obchodom towarzyszyły wystawa i koncerty polskich i niemieckich artystów. 

Z okazji przypadającej 16 maja rocznicy 20-lecia partnerstwa Starogard-Diepholz władze zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech zaprosiły do siebie przedstawicieli władz Starogardu, starogardzkich malarzy, muzyków oraz mieszkańców ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju przyjaźni Starogard-Diepholz. Starogardzian gościli w swoich domach ich niemieccy przyjaciele. Gościem jubileuszowego spotkania był mer zaprzyjaźnionego z Diepholz od prawie 50 lat- francuskiego miasta Thouars.

Wspólnie z gospodarzami jubileusz 20-lecia partnerstwa Starogard-Diepholz świętowało 72 starogardzian.

Przez trzy dni od 11 do 14 maja w Diepholz trwała integracja europejska i celebracja święta międzynarodowej przyjaźni. Uświetniły ją koncerty orkiestry dętej z Pelplina oraz zespół Canto. Muzycy przed dwa wieczory bawili gospodarzy oraz zaproszonych gości, tworząc niezapomniany klimat wspólnej zabawy i integracji. Ich występy wzbudziły powszechny zachwyt gospodarzy.

Z kolei obrazy Zofii Sumczyńskiej, Magdaleny i Adama Harasów oraz Józefa Olszynki mieszkańcy Diepholz zobaczyli podczas głównej uroczystości jubileuszowej w sali ratusza miejskiego. Wystawę mogą oglądać do końca maja. Towarzyszyła jej ekspozycja przypominająca dzieje partnerstwa Starogard – Diepholz, którą przygotowali gospodarze.

Jubileusz 20-lecia partnerstwa Starogard-Diepholz urozmaiciły wystawa obrazów starogardzkich malarzy oraz ekspozycja dotycząca historii 20-letniej współpracy.

W piątek, 11 maja, podczas uroczystości upamiętniającej 20 – lecie partnerstwa prezydent Starogardu Janusz Stankowiak oraz zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers podpisali akt odnowienia partnerstwa. Potwierdził to swoim podpisem mer zaprzyjaźnionego z Diepholz miasta Thouars we Francji – Patrice Pineau.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak i zastępca burmistrza miasta Diepholz Gerhard Albers odnowili akt przyjaźni polsko-niemieckiej

– Kiedy w 1998 roku ówczesny prezydent Starogardu Paweł Głuch podpisywał partnerstwo z miastem Diepholz, nikt nie wiedział, co z tego wyniknie, ale wszyscy byli pełni nadziei – powiedział prezydent Stankowiak. – Naszym zadaniem było wypełnienie treścią idei zawartych w tym dokumencie. To, że dzisiaj się odwiedzamy i wymieniamy wiedzą oraz doświadczeniami, a przede wszystkim powierzamy sobie nawzajem nasze dzieci, które korzystają z międzynarodowej wymiany, świadczy, że łączy nas ogromne zaufanie. To dowód na to, że odrobiliśmy lekcję na „szóstkę”, bo zawarte 20 lat temu partnerstwo przerodziło się w prawdziwą, szczerą przyjaźń – dodał Janusz Stankowiak.

Prezydent przypomniał kilka faktów z historii współpracy miast. Opowiedział zebranym, jak podczas jednej z wizyt, jeszcze nie będąc prezydentem, zakochał się w tutejszym jarmarku bożonarodzeniowym. – Nie wiecie o tym, ale postanowiłem wtedy, że zorganizuję podobny w Starogardzie – powiedział. – Nazwaliśmy go Wielki Jarmark Kociewski. W tym roku odbędzie się jego VI edycja. Śmiejąc się dodał: „a teraz skoro już o tym wiecie, mam nadzieję że w ramach przyjaźni, nikt nie będzie się domagał praw autorskich”, czym rozbawił mieszkańców Diepholz. Na zakończenie podkreślił, że odnowienie aktu współpracy to nowy rozdział w historii partnerstwa. Podziękował za zaproszenie i gościnę i życzył wszystkim, by ta przyjaźń trwała i nieustannie się rozwijała.

Podziękowania przekazał też mer Thouars, który zaprosił władze Starogardu do współpracy i zawracia partnerstwa posko-francuskiego oraz przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz rozwoju współpracy Starogard -Diepholz – po stronie niemieckiej Cornelia Klöpzig, a po stronie polskiej Zbigniew Potocki.

Prezydent Starogardu otrzymał w prezencie rzeźbę lokalnego artysty z cyklu „Komunikacja” złożoną z dwóch części, które w pojedynkę się przewracają, ale połączone symbolizują jedność  twardo stojącą na ziemi. 

Władze miast wymienimy się symbolicznymi prezentami. Każdy niósł znamienne przesłanie, które podkreślało istotę i znaczenie współdziałania w grupie na rzecz pogłębiania i rozszerzania zawartych przyjaźni zarówno tych między miastami, jak i tych zwykłych – międzyludzkich.

– Przyjaźń, zrozumienie, refleksja nad własną historią i historią innych narodów to wartości bezcenne. One nas połączyły. Połączyła nas wola współpracy – powiedział zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers. – Jak powiedział na jednym ze spotkań w Polsce – Adam Olżyński – „Przyjaźń pomiędzy naszymi miastami jest związana nierozłącznym węzłem, który stworzyli żyjący tu i teraz ludzie”. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnymi siłami wybudowaliście ten solidny most pomiędzy naszymi miastami, pomiędzy Wschodem a Zachodem i od 20 lat z oddaniem pielęgnujecie te relacje. Niech ta integracja przyjaciół tu w Diepholz stanie się początkiem nowej przyszłości i nowych wyzwań, które jeszcze bardziej nas scalą – zakończył Gerhard Albers.

Starogard Gdański podarował  partnerskiemu miastu Diepholz ławeczkę przyjaźni. Taka sama zdobi starogardzki Park Nowe Oblicze.

Ważnym elementem spotkania było odsłonięcie starogardzkiego herbu na Rondzie przy ulicy Starogarder Strasse oraz ławeczki przyjaźni, której bliźniaczka stoi w starogardzkim Parku Nowe Oblicze. Oba gesty przyjaźni – tak ze strony gości, jak i gospodarzy podkreśliły siłę polsko-niemieckich więzi, które przed 20 latami połączyły oba kraje. Dziś w Diepholz niemal każdy mieszkaniec wie, gdzie leży Starogard i jaką ważną rolę pełni dla mieszkańców miasta.

Kolejny 25-jubileusz odbędzie się w Starogardzie Gdańskim.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl