16 maja 1998 roku miasta Starogard i Diepholz zawarły partnerstwo. W tym roku niemieccy i polscy przyjaciele świętowali jubileusz 20-lecia współpracy. Z tej okazji 11 maja 2018 roku w parku miejskim w Diepholz stanęła ławeczka przyjaźni. Taka sama zdobi starogardzki Park Nowe Oblicze. Na rondzie przy ul. Starogarder Strasse pojawił się herb Starogardu, a władze obu partnerskich miast odnowiły akt przyjaźni. Obchodom towarzyszyły wystawa i koncerty polskich i niemieckich artystów.
Z okazji przypadającej 16 maja rocznicy 20-lecia partnerstwa Starogard-Diepholz władze zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech zaprosiły do siebie przedstawicieli władz Starogardu, starogardzkich malarzy, muzyków oraz mieszkańców ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju przyjaźni Starogard-Diepholz. Starogardzian gościli w swoich domach ich niemieccy przyjaciele. Gościem jubileuszowego spotkania był mer zaprzyjaźnionego z Diepholz od prawie 50 lat- francuskiego miasta Thouars.
Przez trzy dni od 11 do 14 maja w Diepholz trwała integracja europejska i celebracja święta międzynarodowej przyjaźni. Uświetniły ją koncerty orkiestry dętej z Pelplina oraz zespół Canto. Muzycy przed dwa wieczory bawili gospodarzy oraz zaproszonych gości, tworząc niezapomniany klimat wspólnej zabawy i integracji. Ich występy wzbudziły powszechny zachwyt gospodarzy.
Z kolei obrazy Zofii Sumczyńskiej, Magdaleny i Adama Harasów oraz Józefa Olszynki mieszkańcy Diepholz zobaczyli podczas głównej uroczystości jubileuszowej w sali ratusza miejskiego. Wystawę mogą oglądać do końca maja. Towarzyszyła jej ekspozycja przypominająca dzieje partnerstwa Starogard – Diepholz, którą przygotowali gospodarze.
W piątek, 11 maja, podczas uroczystości upamiętniającej 20 – lecie partnerstwa prezydent Starogardu Janusz Stankowiak oraz zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers podpisali akt odnowienia partnerstwa. Potwierdził to swoim podpisem mer zaprzyjaźnionego z Diepholz miasta Thouars we Francji – Patrice Pineau.
– Kiedy w 1998 roku ówczesny prezydent Starogardu Paweł Głuch podpisywał partnerstwo z miastem Diepholz, nikt nie wiedział, co z tego wyniknie, ale wszyscy byli pełni nadziei – powiedział prezydent Stankowiak. – Naszym zadaniem było wypełnienie treścią idei zawartych w tym dokumencie. To, że dzisiaj się odwiedzamy i wymieniamy wiedzą oraz doświadczeniami, a przede wszystkim powierzamy sobie nawzajem nasze dzieci, które korzystają z międzynarodowej wymiany, świadczy, że łączy nas ogromne zaufanie. To dowód na to, że odrobiliśmy lekcję na „szóstkę”, bo zawarte 20 lat temu partnerstwo przerodziło się w prawdziwą, szczerą przyjaźń – dodał Janusz Stankowiak.
Prezydent przypomniał kilka faktów z historii współpracy miast. Opowiedział zebranym, jak podczas jednej z wizyt, jeszcze nie będąc prezydentem, zakochał się w tutejszym jarmarku bożonarodzeniowym. – Nie wiecie o tym, ale postanowiłem wtedy, że zorganizuję podobny w Starogardzie – powiedział. – Nazwaliśmy go Wielki Jarmark Kociewski. W tym roku odbędzie się jego VI edycja. Śmiejąc się dodał: „a teraz skoro już o tym wiecie, mam nadzieję że w ramach przyjaźni, nikt nie będzie się domagał praw autorskich”, czym rozbawił mieszkańców Diepholz. Na zakończenie podkreślił, że odnowienie aktu współpracy to nowy rozdział w historii partnerstwa. Podziękował za zaproszenie i gościnę i życzył wszystkim, by ta przyjaźń trwała i nieustannie się rozwijała.
Podziękowania przekazał też mer Thouars, który zaprosił władze Starogardu do współpracy i zawracia partnerstwa posko-francuskiego oraz przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz rozwoju współpracy Starogard -Diepholz – po stronie niemieckiej Cornelia Klöpzig, a po stronie polskiej Zbigniew Potocki.
Władze miast wymienimy się symbolicznymi prezentami. Każdy niósł znamienne przesłanie, które podkreślało istotę i znaczenie współdziałania w grupie na rzecz pogłębiania i rozszerzania zawartych przyjaźni zarówno tych między miastami, jak i tych zwykłych – międzyludzkich.
– Przyjaźń, zrozumienie, refleksja nad własną historią i historią innych narodów to wartości bezcenne. One nas połączyły. Połączyła nas wola współpracy – powiedział zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers. – Jak powiedział na jednym ze spotkań w Polsce – Adam Olżyński – „Przyjaźń pomiędzy naszymi miastami jest związana nierozłącznym węzłem, który stworzyli żyjący tu i teraz ludzie”. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnymi siłami wybudowaliście ten solidny most pomiędzy naszymi miastami, pomiędzy Wschodem a Zachodem i od 20 lat z oddaniem pielęgnujecie te relacje. Niech ta integracja przyjaciół tu w Diepholz stanie się początkiem nowej przyszłości i nowych wyzwań, które jeszcze bardziej nas scalą – zakończył Gerhard Albers.
Ważnym elementem spotkania było odsłonięcie starogardzkiego herbu na Rondzie przy ulicy Starogarder Strasse oraz ławeczki przyjaźni, której bliźniaczka stoi w starogardzkim Parku Nowe Oblicze. Oba gesty przyjaźni – tak ze strony gości, jak i gospodarzy podkreśliły siłę polsko-niemieckich więzi, które przed 20 latami połączyły oba kraje. Dziś w Diepholz niemal każdy mieszkaniec wie, gdzie leży Starogard i jaką ważną rolę pełni dla mieszkańców miasta.
Kolejny 25-jubileusz odbędzie się w Starogardzie Gdańskim.
fot. Magdalena Dalecka