Przetarg rozstrzygnięty. Wiemy, kto wybuduje salę gimnastyczną przy „ósemce”

Do końca 2022 roku przy Szkole Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim stanie pełnowymiarowa nowoczesna sala gimnastyczna. Wybuduje ją gdańskie przedsiębiorstwo PRZEMBUD. 22 października br. prezydent miasta podpisał z firmą umowę na wykonanie zadania. Inwestycja będzie kosztowała ponad 10 mln zł. Prace ruszą po odpowiednim zabezpieczeniu terenu budowy.

Ponad rok trwały procedury przetargowe, zanim Miasto wyłoniło wykonawcę inwestycji. Ostatecznie w czwartym przetargu na „Rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 o łącznik wraz z budową sali gimnastycznej w Starogardzie Gdańskim przy Al. Jana Pawła II 10″, rozstrzygniętym w październiku br. uczestniczyły 4 firmy. Do negocjacji przystąpiły dwie: ECOZET z Kalisk Kościerskich i PRZEMBUD z Gdańska. Obie zaproponowały kwotę powyżej 10 mln. Tańsi okazali się gdańszczanie i to oni wybudują nowoczesną salę sportową przy starogardzkiej „ósemce”. Mają na to 12 miesięcy.

Obecna sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 8 zostanie wyremontowana a obok stanie nowoczesna pełnowymiarowa sala sportowa o powierzchni ponad 1000 m2

Prace inwestycyjne obejmą remont istniejącej salki gimnastycznej, budowę wielofunkcyjnej sali sportowej o powierzchni ponad 1000 m2 z łącznikiem, który zostanie dobudowany do istniejącego budynku szkoły, zaplecza higieniczno-sportowego oraz siłowni.

Dwukondygnacyjna sala sportowa będzie miała 9.55 m wysokości. Na parterze zainstalowane zostaną trybuny składane, teleskopowe z możliwością ich przesuwania, a na piętrze, na balkonie pojawią się trybuny stałe. Zaplecze higieniczno-sportowe składać się będzie z sanitariatów, szatni i magazynów sportowych. Pojawi się też nowy pokój dla nauczycieli w-f.

Nowo wybudowany obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Do sali będzie prowadził specjalny podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły korzystać z wc na parterze, które dostosowane zostanie do ich potrzeb.

W piątek, 22 października br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z członkiem zarządu firmy PREMBUD Gdańsk S. A. Gabrielą Wróbel umowę na budowę sali sportowej przy PSP nr 8.

– Rozpoczynamy kolejną inwestycję, która poprawi warunku nauki wychowania fizycznego i pozwoli rozwijać sportowe talenty – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak podczas Konferencji Prasowej w SP nr 8

– Ruszamy z kolejną bardzo ważną i potrzebną inwestycją w mieście. Nowa sala sportowa nie tylko poprawi komfort lekcji w-f, miasto zyska dodatkowy obiekt sportowy, który zaspokoi potrzeby uczniów, nauczycieli i mieszkańców zrzeszonych w klubach sportowych. Traktuję tę inwestycję bardzo osobiście, bo to moja macierzysta szkoła, której jestem absolwentem. O budowę tę sali walczyliśmy kilka lat. Bardzo dziękuję posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, który osobiście włączył się w projekt i zadbał, aby miasto otrzymało na to zadanie 7 mln zł dofinansowania. Dziękuję też radnym Rady Miasta, że widzieli potrzebę budowy tej sali. Życzę Wykonawcy, aby bez żadnym przeszkód udało mu się wykonać wszystkie prace w terminie. Mam nadzieję, że to nie ostatnia sala sportowa, która powstanie w mieście, bo na podobną inwestycję czeka również Szkoła Podstawowa nr 4 – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Wicedyrektor SP 8 Lucyna Lamek podziękowała wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do rozpoczęcia tej inwestycji

– Ta ważna dla nas inwestycja zbiega się z obchodami 50-lecia powstania naszej placówki. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do rozpoczęcia jej realizacji. Nowa sala sportowa to nowe wyzwanie dla nauczycieli. Komfort pracy w przyszłym obiekcie przyczyni się do podniesienia poziomu sportowego młodzieży w naszej szkole i mieście. Bardzo wszystkim dziękujemy i trzymamy kciuki za terminowe i bezproblemowe zakończenie inwestycji – powiedziała wicedyrektor Lucyna Lamek.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński pogratulował szkole jubileuszu 50-lecia oraz przyszłej sali sportowej, na budowę której dzięki wsparciu posła Miasto otrzymało 7 mln zł dofinasowania

– Cieszę się, że w Starogardzie Gdańskim powstaje kolejna inwestycja. Mój skromny wkład to kilka dobrych słów o wniosku miasta o dofinansowanie tego zadania. Tych winsoków było bardzo dużo, tym bardziej cieszy fakt, że wśród tych, które otrzymały rządowe wsparcie, znalazł się starogardzki. Gratuluję szkole jubileuszu 50-lecie, jak i tej nowej przyszłej sali sportowej, w której być może w myśl miejskiego hasła „Tu rodzą się gwiazdy” skrzydła rozwiną kolejni sportowcy, którzy rozsławią miasto w przyszłości – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

Gabriela Wróbel – członek Zarządu firmy PRZEMBUD Gdańsk zapewniła że jako wykonawca będą się starali jak najszybciej rozpocząć i zakończyć budowę sali sportowej przy SP 8 w Starogardzie Gdańskim

– Prace rozpoczniemy jak najszybciej, zaraz po tym jak zapoznamy się z funkcjonowaniem szkoły, bo to jest żywy organizm i musimy się dostosować do jej pracy. Tak samo szybko będziemy starali się zakończyć inwestycję, aby młodzież mogła swobodnie i z powodzeniem korzystając z nowej sali gimnastycznej– powiedziała członkini Zarządu firmy PRZEMBUD Gdańsk S.A. Gabriela Wróbel.

Inwestycja będzie kosztować ponad 10 mln zł. Sfinansuje ją Miasto ze środków własnych oraz otrzymanych dotacji – ponad 2 mln zł otrzymanych z Ministerstwa Sportu w ramach programu „Sportowa Polska 2020” oraz 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

fot. Magdalena Dalecka