Przekazali swój sztandar muzeum

Starogardzki Zarząd Terenowy Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych 10 stycznia 2018 r. zakończył swoją działalność. Tego samego dnia przekazał swój sztandar Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Niełatwo jest kończyć coś, w co było się bardzo zaangażowanym i co lubiło się robić. Czasem jednak trzeba. Przybyłych na uroczystość przekazania sztandaru Zarządu Terenowego Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych przywitał dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim Andrzej Błażyński.

Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzej Błażyński podpisuje akt przekazania sztandaru. 

– Niezwykle miło jest mi przywitać Państwa w budynku Ratusza Staromiejskiego. Bardzo się cieszę, że sztandar, który tak długo Wam towarzyszył oddajecie akurat w nasze ręce. Zapewniam, że to dobra decyzja. Gdyby była taka potrzeba, będzie do Państwa dyspozycji. Dla mnie jest on szczególnie istotny z punktu widzenia historii – powiedział Andrzej Błażyński.

– Sztandar, który dzisiaj przekazujecie Państwo do muzeum jest widomym znakiem Waszej działalności na naszym terenie. Przypomina o trudnym losie żołnierzy batalionów budowlanych w latach 1949-1959. Mnie osobiście bardzo cieszy to, że kiedy zaglądam na stronę internetową związku ogólnopolskiego, to widzę sztandar z napisem Starogard Gdański – mówił Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski.

Akt przekazania sztandaru podpisuje prezes Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych.

– Dzisiaj żegnamy się ze sztandarem, który był z nami przez 14 lat. Towarzyszył nam podczas różnych uroczystości, świąt państwowych i kościelnych. Nie jest nam łatwo kończyć działalność. Zmuszeni jesteśmy do tego ze względów czysto biologicznych. Większość z nas dobiega 90-tki. Po prostu nie starcza nam już sił na aktywne działanie w związku – stwierdził prezes Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych Zbigniew Dworek.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz przedstawiciele władz związku oficjalnie podpisali akt przekazania sztandaru.

Fot. Małgorzata Rogala

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl