Przeciwko krzywdzeniu dzieci

W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świętował Dzień Pracownika Socjalnego w formie konferencji. Spotkanie pod nazwą „WySTARczy chcieć. RAZEM przeciwko krzywdzeniu dziecka” odbyło się 21 listopada w sali konferencyjnej Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A.

W jednym miejscu spotkali się wszyscy ci, którzy niosą pomoc potrzebującym. Robią to w różnych formach. Niektórzy zawodowo, inni poza godzinami pracy. Łączy ich jednak ogromna chęć pomagania. Nikomu, kto tego dnia znalazł się na konferencji los drugiego człowieka nie jest obojętny.

Urszula Ossowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Prelegentów i zgromadzonych gości przywitała dyrektor MOPS-u w Starogardzie Gdańskim Urszula Ossowska. Swoje wystąpienie poświęciła między innymi genezie i realizacji projektu „WySTARczy chcieć. RAZEM przeciwko krzywdzeniu dziecka”. – Projekt powstał dlatego, że istnieje potrzeba nowych form i metod wsparcia środowiskowego dla dzieci i młodzieży zagrożonej lub dotkniętej przemocą w rodzinie w naszym mieście. Nabyte doświadczenia pokazały, że trzeba również doskonalić narzędzia pracy. Trzeba też wzmacniać działania interdyscyplinarne uwzględniające lokalnych partnerów – mówiła Urszula Ossowska.

Oprócz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podczas konferencji przemówienia wygłosili: Patrycja Nazalek (psycholog, socjoterapeuta); Bartosz Szadokierski (Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim); Grażyna Rymaszewska (lekarz medycyny, specjalista w dziedzinie psychiatrii), Barbara Liedtke-Kątnik (psycholog kliniczny, coach); Krzysztof Sarzała (Koordynator Pomorskiego Oddziału Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”); Ewa Serocka (Ambasador Dziecka – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim) oraz Aurelia Jankowska (Koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”).

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak składa życzenia wszystkim pracownikom socjalnym.

– Myślę, że w tym gronie nie ma osoby, która na co dzień nie jest życzliwa drugiemu człowiekowi. Znamienne jest to, że tematem dzisiejszej debaty jest podmiotowość dziecka. My mamy świadomość tego jak bardzo jest ona istotna, ale powinniśmy ją przekazywać dalej. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nasze dzieci były kochane i czuły się bezpieczne, żeby były odizolowane od zła, które niestety otacza współczesny świat. Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Ja nazwałbym go inaczej: Dzień Misjonarza Socjalnego, bo do pełnienia tej funkcji potrzeba ludzi z pasją i właśnie z misją. To nie jest zwykła praca, ale praca z drugim człowiekiem. Bardzo trudna. Jak sami Państwo wiecie, często Wasi beneficjenci okazują Wam niechęć. Myślą, że życzycie im źle, mimo że robicie wszystko, aby im pomóc. W tym dniu na ręce Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom socjalnym. Niech Was wzmacniają Wasze doświadczenia. Mimo, iż Wasi beneficjenci nie zawsze są zadowoleni z tego, co dla nich robicie, to Wy naprawdę możecie być z siebie dumni – mówił prezydent Janusz Stankowiak.

Fot. Magdalena Dalecka, Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl