Promesa na 26 mln zł odebrana

26 października br. wiceprezydent Tadeusz Błędzki dobrał z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i sekretarza stanu Ministerstwa Infrastruktury Marcina Horały promesę na 26,1 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Miasto przeznaczy te pieniądze na budowę Centrum Kulturalnego KOCIEWIE.

We wtorek, 26 października w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda pomorski Dariusz Drelich i sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury Marcin Horała wręczyli symboliczne czeki beneficjentom, którzy otrzymali największe dotacje w ramach pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład.

Pierwsze promesy na dofinasowanie wniosków z Funduszu Rządowego Polski Ład

– Większość dofinansowanych inwestycji dotyczy poprawy infrastruktury. Program Inwestycji Strategicznych to nawet 90 procent dofinansowania zadań, które bezpośrednio w bardzo odczuwalny sposób poprawią jakość życia mieszkańców i otworzą nowe możliwości, dzięki którym wizja rozwoju Pomorza, którą realizujemy na co dzień, będzie mogła być szybciej zrealizowana – powiedział wojewoda pomorski.

Z kolei sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Marcin Horała przypomniał, że jeszcze w tym roku lub na początku następnego będzie można składać wnioski w kolejnych naborach. – To nie jest program jednorazowy, będzie kontynuowany – podkreślił.

Starogard Gdański jest czwartym samorządem w województwie pomorskim pod względem wielkości otrzymanej dotacji. Zastępca prezydenta ds techniczno- inwestycyjnych Tadeusz Błędzki odebrał symboliczny czek na kwotę 26,1 mln zł zaraz po przedstawicielach miasta Gdańsk (ponad 80 mln zł), Województwa Pomorskiego (ponad 78 mln zł) i miasta Gdyni (35 mln zł).

Za otrzymane środki finansowe podziękował zastępca prezydenta miasta Tadeusz Błędzki

– Bardzo dziękujemy za przyznane miastu dofinansowanie – powiedział Tadeusz Błędzki. – Jako, że Starogard Gdański jest stolicą Kociewia z otrzymanych środków chcemy wybudować w mieście Centrum Kulturalne KOCIEWIE. Czujemy się zespoleni z regionem i na bazie nowego kompleksu chcemy promować jego kulturę. W ramach inwestycji powstanie sala widowiskowa, przestrzeń wystawiennicza, a także punkt informacji turystycznej. Obiekt będzie służył nie tylko miastu, ale całemu regionowi – zakończył wiceprezydent.

Szacunkowy koszt planowanej inwestycji, która ma być zlokalizowana powyżej skrzyżowania ulic Druha Grzybka i Skarszewskiej, wynosi ok. 29 mln zł. Po odjęciu przyznanego Miastu dofinansowania przewidywany udział własny Gminy to 2,9 mln zł.

Jak zapowiedział wiceprezydent Miasto przygotowuje się do złożenia kolejnych wniosków w następnym naborze projektów dofinansowywanych z Rządowego Funduszu Polski Ład.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl