Profesjonalnie mierzona jakość powietrza

Od kilku dni na terenie Starogardu Gdańskiego działa 10 czujników monitorujących stan jakości powietrza. Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog). Czujniki pojawiły się w naszym mieście dzięki projektowi społecznemu zrealizowanemu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. 

Wnioskodawcą projektu pn. „Czy wiesz, czym oddychasz? Ogólnomiejski system monitorowania jakości powietrza” była Anna Lembicz. Od pomysłu, przez zbieranie podpisów i jego promocję mocno zaangażowany był także Michał Landowski. W pomoc przy wyborze lokalizacji czujników zaangażowało się ok. 300 mieszkańców, którzy wskazywali miejsca, gdzie ich zdaniem należy zamontować urządzenia.

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu, tj. dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, czy osób z chorobami układu oddechowego, a także wszystkim, którzy spędzają swój wolny czas na zewnątrz podczas spacerów lub innej aktywności fizycznej albo po prostu przemieszczają się po mieście pieszo lub rowerem.

Samorząd miasta, który sfinansował zakup i montaż czujników liczy również na to, że czujniki przyniosą określony efekt prewencyjny, uświadamiając mieszkańców, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o., czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

Wyniki pomiarów można śledzić na stronie http://naszepowietrze.pl lub w aplikacji Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację mogą również wykorzystywać użytkownicy iOS.

Rozmieszczenie czujników powietrza w Starogardzie Gdańskim

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl