Proces budowlany w sieci. Swój wniosek złożysz łatwo, szybko i online

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje, że w związku z nowelizacją Prawa budowlanego za pośrednictwem serwisu e-budownictwo można kierować wnioski do urzędu on-line.

To rozwiązanie dla tych obywateli, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z biura czy domu. 13 formularzy, m.in. wniosek o pozwolenie na rozbiórkę i zgłoszenie robót budowlanych można już złożyć elektronicznie w serwisie e-budownictwo.

Serwis umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie  wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. W praktyce oznacza to uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Do obywatela będzie należał wybór czy chce złożyć dany wniosek w sposób elektroniczny czy woli zostać przy tradycyjnym składaniu formularzy.

To pierwszy etap cyfryzacji procesu budowlanego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii . W lipcu 2021 r. rozpocznie się etap II – będzie można m.in. wnioskować online o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Wnioski dostępne do pobrania znajdują się na stronie: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/