Prezydent z medalem

20 sierpnia br. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wyróżniony został medalem 30-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Obchody zorganizował Konwent Współpracy Samorządowej Polska – Ukraina, którego Starogard Gdański jest członkiem.

Uroczystości związane z obchodami 30-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę zbiegły się z obchodami 15-lecia powołania Konsulatu Honorowego Ukrainy w Szczecinie oraz 10-lecia działalności Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Z tej okazji Prezydent Miasta Janusz Stankowiak uhonorowany został medalem 30-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Medal wręczył mu Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej. 

Prezydent Janusz Stankowiak odebrał medal 30-lecia odzyskania przez Ukrainę niepodległości dla zasłużonych dla rozwoju polsko-ukraińskiego partnerstwa

Starogard jest członkiem Konwentu od 2010 roku. Konwent zrzesza 16 polskich samorządów z województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W ciągu tych 10 lat nasze miasto uczestniczyło w wielu projektach, których celem było budowanie pozytywnych relacji polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich. Wymiana młodzieży, promocja kultury, a przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat roli samorządności w budowaniu państwa demokratycznego to główne zadania Stowarzyszenia. Dzięki współpracy z Konwentem em Starogard Gdański miał okazję czterokrotnie zaprezentować wschodnim sąsiadom kulturę Kociewia, poprzez uczestnictwo w Festiwalu Kultury polsko-ukraińskiej w Truskawcu. Kilkakrotnie gościliśmy też w stolicy Kociewia ukraińskich samorządowców dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wolontariatatem.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak z Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem

Obchody potrójnej rocznicy odbyły się 20 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Była to okazja do podsumowań, gratulacji i życzeń. Szczególne podziękowania odebrali Henryk Kołodziej Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie oraz Radca Ambasady Ukrainy w Polsce w randze ministra Oleth Kuts.

Podczas prezentacji działalności Konwentu Starogard Gdański był wielokrotnie wspominany i wymiany wśród  najbardziej zaangażowanych w tę współpracę gmin.

Prezydent i wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i Maciej Kalinowski rozmawiają z Marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim

Wśród zaproszonych na obchody gości byli marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, marszałek województwa zachodniopomorskiego Aleksandra Bańkowska oraz wiceprezydent Szczecina Daniel Wacinkiewicz. Podczas spotkania podkreślono znaczenie wsparcia Ukrainy przez Polskę w urzeczywistnieniu aspiracji włączenia jej do wspólnoty europejskiej.