Prezydent Starogardu wśród najlepszych włodarzy w Polsce

W środę wieczór, 18 maja w Gdyni Dziennik Gazeta Prawna ogłosiła wyniki prestiżowego rankingu „Perły Samorządu 2022”. Była to jego jubileuszowa X edycja. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak po raz kolejny znalazł się w dziesiątce najlepszych włodarzy w Polsce. Nagrodę w jego imieniu odebrał wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Starogard Gdański może być dumny. Ma dobrego gospodarza. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w prestiżowym rankingu „Perły Samorządu 2022” kolejny raz znalazł się w gronie najlepszych włodarzy w Polsce. W kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców po raz trzeci obronił wysoką czwartą pozycję, ustępując prezydentom Świdnicy, Ciechanowa i Ostrowa Wlkp. Nagrodę w jego imieniu odebrał zastępca ds społecznych Maciej Kalinowski.

W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, wyróżnienie w Rankingu Perły Samorządu 2022 dla najlepszego włodarza gminy do 100 tys. mieszkańców, odebrał jego zastępca Maciej Kalinowski

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, dla Starogardu Gdańskiego i jego mieszkańców. Wysoka ocena Komisji nie tylko potwierdza prawidłowość obranych przez nas kierunków zrównoważonego rozwoju miasta, ale przede wszystkim utwierdza mnie w przekonaniu, że włodarz jest silny siłą swoich mieszkańców. Nie otrzymałbym tego wyróżnienia, gdyby nie zespół fantastycznych ludzi, z którymi współpracuję, gdyby nie mieszkańcy, którzy coraz chętniej korzystają z oferowanych im narzędzi i doceniają zmiany, jakie zachodzą w mieście. Bardzo za to dziękuję. Podczas Kongresu jak przekazał mi wiceprezydent padło wiele słów na temat dialogu z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi i wreszcie z samym rządem. Podkreślano istotę otwartości, odpowiedzialności i współpracy, czyli to wszystko, czym kieruję się zarządzając miastem. Zapewniam wszystkich mieszkańców Starogardu, że to się nie zmieni, ale Starogard zmieniać się będzie dalej, na lepsze – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Unikatowy, bezstronny i prestiżowy

Laureaci Rankingu Perły Samorządu 2022

Perły Samorządu to ranking unikatowy, bo oprócz najlepszych miast i gmin w całej Polsce komisja wybiera też najlepszych włodarzy – prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz skarbników. Nagradza również samorządowych liderów komunikacji i promocji. Ranking przygotowuje partner merytoryczny „Dziennika Gazety Prawnej” – firm PWC Polska. Specjaliści oceniają sprawność organizacyjną samorządów, ich aktywność w zakresie rozwijania usług dla mieszkańców oraz wysiłek, jaki podejmują, aby zapewnić im dobre życie. Włodarzy sprawdzają pod kątem umiejętności zarządzania gminą, otwartości na dialog społeczny i potrzeby mieszkańców. Udział w Perłach jest całkowicie bezpłatny, a ocenie podległy działania podejmowane w 2021 roku.

Jubileuszowej X edycja rankingu „Perły Samorządu” towarzyszył Kongres pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, którego współorganizatorem było Miasto Gdynia. Podczas dwudniowych spotkań samorządowcy rozmawiali o pieniądzach, ustroju, o tym, co może się wydarzyć w przyszłości, w jaki sposób przygotować się do tych zmian, jak nimi zarządzać i jak je komunikować mieszkańcom.

fot. Magdalena Dalecka