Prezydent Starogardu drugi wśród najlepszych włodarzy w Polsce

W czwartkowy wieczór, 1 czerwca w Muzeum Miasta Gdynia Dziennik Gazeta Prawna ogłosił wyniki prestiżowego rankingu „Perły Samorządu 2023”. Była to jedenasta edycja konkursu. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak zajął drugie miejsce w dziesiątce wyróżnionych najlepszych włodarzy w Polsce.

Mieszkańcy Starogardu mogą być dumni, że mają tak dobrego i docenianego w środowisku polskich samorządowców gospodarza miasta. Od czterech lat prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak zalicza się do grona dziesięciu najlepszych włodarzy w Polsce. Przez ostatnie trzy lata roku w prestiżowym rankingu „Perły Samorządu 2023” w kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców zajmował wysoką czwartą pozycję. W tym roku wskoczył na podium. Zajął drugie miejsce, ustępując jedynie prezydentowi Ciechanowa. Nagrodę odebrał podczas uroczystej gali 1 czerwca 2023 roku w Muzeum Miasta Gdynia.

Dwóch mężczyzn ściska dłoń
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak odbiera dyplom za zajęcie II miejsca w Rankingu najlepszych włodarzy w Polsce w kategorii gminy do 100 tys. mieszkańców Perły Samorządu 2023

 

Podziękowania

— Kolejny raz odbieram to ważne wyróżnienie. Od początku mojej drugiej kadencji utrzymywałem wysoką czwartą lokatę w dziesiątce najlepszych włodarzy w Polsce. Drugie miejsce jest miłym zaskoczeniem. Cieszę się bardzo chociaż, dla mnie najważniejsza jest ocena mieszkańców i ich zadowolenie. Idąc ulicą w Starogardzie Gdańskim często zatrzymują mnie przechodnie i dzielą się swoimi przemyśleniami. Często słyszę, że Starogard pięknieje, że zmienia się na lepsze, że ludzie są dumni, że tu mieszkają. To dla mnie największa nagroda – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak z dyplomem w dłoniach stoi na tle ścianki Miasta Gdynia
Drugi wśród najlepszych włodarzy w Polsce według rankingu Dziennika Gazety Prawnej – Prezydent Miasta Janusz Stankowiak

Jak powiedział prowadzący galę Krzysztof Jedlak zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.  – Tegoroczna walka o pozycję w rankingu była niezwykle wyrównana. Zatem wysoka ocena Komisji świadczy przede wszystkim o słuszności i prawidłowości obranych przez Prezydenta kierunków zrównoważonego rozwoju miasta.

— Dziękuję całej Kapitule za tak wysoką ocenę mojej pracy na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju polskiej samorządności. Oczywiście doskonale wiem, że nie otrzymałbym tego wyróżnienia, gdyby nie zespół fantastycznych ludzi, z którymi współpracuję, gdyby nie mieszkańcy, którzy coraz chętniej korzystają z proponowanych im narzędzi i doceniają zmiany, jakie zachodzą w mieście. Bardzo za to wszystko dziękuję. Żyjemy w trudnych czasach. Zmagamy się ciągle z kryzysem gospodarczym, licząc każdą złotówkę. Podczas Kongresu wiele mówiło się o finansach, bo aby samorządy mogły realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, muszą dysponować odpowiednimi środkami. Walczymy o te środki sięgając po różne źródła finasowania naszych inicjatyw i przedsięwzięć. Po prostu zależy nam na tym, aby Starogard mógł się dalej zmieniać na lepsze. Zapewniam wszystkich mieszkańców, że to się nie zmieni, a my nie zwolnimy tempa – dodał prezydent.

Drugi wśród najlepszych włodarzy w Polsce według rankingu Dziennika Gazety Prawnej – Prezydent Miasta Janusz Stankowiak

Perły Samorządu rozdane po raz jedenasty

Perły Samorządu to ranking unikatowy. Oprócz najlepszych miast i gmin w całej Polsce komisja wybiera też najlepszych włodarzy – prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz skarbników. Nagradza również samorządowych liderów komunikacji i promocji. Ranking przygotowuje partner merytoryczny „Dziennika Gazety Prawnej” – firma PWC. Specjaliści oceniają sprawność organizacyjną samorządów, ich aktywność w zakresie rozwijania usług dla mieszkańców oraz wysiłek, jaki podejmują, aby zapewnić im dobre życie. Włodarzy sprawdzają pod kątem umiejętności zarządzania gminą, otwartości na dialog społeczny i potrzeby mieszkańców. Udział w Perłach jest całkowicie bezpłatny, a ocenie podległy działania podejmowane w 2022 roku.

Dziesiątka najlepszych włodarzy w Polsce w kategorii gmin do 100 tys. mieszkańców

Kongres Perły Samorządu 2023

Jedenastej edycji rankingu „Perły Samorządu” towarzyszył Kongres pod honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jego współorganizatorem było Miasto Gdynia. Podczas dwudniowych spotkań samorządowcy rozmawiali głównie o finansach, o dochodach własnych samorządów, dotacjach i subwencjach oraz funduszach europejskich. Nie zbrakło tematyki związanej z energetyką, sytuacją w oświacie i finansowaniem edukacji. Dyskusja toczyła się również w obszarze współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami. Starali się m.in. odpowiedzieć na pytania, co w systemie oświaty można w krótkim czasie zmienić, również w kontekście zmian demograficznych i napływu uchodźców z Ukrainy, na co postawić w długofalowej perspektywie? Co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki? Co dalej z transformacją energetyczną i termomodernizacją? Na jakie procesy w świecie biznesu i gospodarki samorządowcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Nagrodzeni włodarze gmin i miast w Rankingu Perły Samorządu 2023