Prezydent sprawdził jak przebiegają szczepienia przeciw Covid -19

Do 22 stycznia miejska Przychodnia Lekarska w swoich trzech punktach szczepień przeciw Covid-19 zarejestrowała 875 osób w wieku 70+ i 80+. Do 5 lutego zaszczepiła 180 seniorów. Do końca tego tygodnia szczepionkę otrzyma kolejnych 90 osób. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, to jak wygląda obecnie sytuacja, osobiście sprawdził prezydent miasta. Jego wizyta w Przychodni zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Chorego.

Od początku trwania Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 do 9 lutego do punktów szczepień SPZOZ Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera, Os. 60-lecia ONP oraz filii w Smętowie Granicznym trafiło 270 dawek szczepionki Pfizer.

– Należy pamiętać, że w Starogardzie działa 7 punktów szczepień. Każdy punkt otrzymuje po 30 dawek szczepionki tygodniowo. Osoby w wieku 80+ mogły się rejestrować od 15 stycznia. Natomiast osoby 70+ od 22 stycznia. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia w tej chwili rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii 989 i formularza internetowego dostępnego na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Możliwe jest również wysłanie wiadomości SMS o treści SZCZEPIMY SIĘ na numer 664 908 556 – powiedziała kierownik Przychodni Patrycja Dziewiątkowska-Dudek.

Prezydent Janusz Stankowiak i wiceprezydent Maciej Kalinowski rozmawiają z kierownik Przychodni Lekarskiej Patrycją Dziewiątkowską -Dudek o tym, jak przebiegają szczepienia w miejskiej przychodni

To jak działa Narodowy Program Szczepień w miejskiej przychodni sprawdził prezydent miasta Janusz Stankowiak. 11 lutego w obecności swojego zastępcy Macieja Kalinowskiego spotkał się z kierownikiem placówki, by zapytać o przebieg i ewentualne problemy, które wynikają z realizacji Programu.

– Szczepionki na bieżąco dostarczane są do punktów szczepień po uprzednim złożeniu zapotrzebowania do Agencji Rezerw Materiałowych za pośrednictwem Systemu Dystrybucji Szczepionek. Z tego co nam wiadomo, kolejną grupą przewidzianą do szczepień, będą nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz osoby zatrudnione w administracji szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Tyle, że te szczepienia wykonają punkty szczepień do tego wyznaczone – dodała kierownik Przychodni.

Do 22 stycznia miejska Przychodnia Lekarska w swoich trzech punktach szczepień przeciw Covid-19 zarejestrowała 875 osób w wieku 70+ i 80+. Do 5 lutego zaszczepiła 180 seniorów. – poinformowała prezydentów kierownik Przychodni

Prezydenci z rozmowy z Patrycją Dziewiątkowską -Dudek dowiedzieli się, że wszelkie niepożądane objawy po szczepieniu, w razie ich wystąpienia, pacjenci zgłaszają bezpośrednio do swoich lekarzy rodzinnych. Przed szczepieniem lekarz bada każdego i tym samym kwalifikuje bądź odracza wykonanie szczepienia. Dodatkowo pacjent zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania specjalnej ankiety.

Ankieta, która każdy musi wypełnić i podpisać przed szczepieniem

W przypadku, gdyby ktoś po pierwszym szczepieniu zachorował, o terminie podania kolejnej dawki decyduje lekarz. Wszystkie zarejestrowane na szczepienie osoby na dzień przed wyznaczonym terminem otrzymują powiadomienie sms-em o umówionym miejscu i godzinie szczepienia.

Każda zaszczepiona osoba ma obowiązek po zastrzyku odczekać min. 15 minut w poczekalni. Prezydent podczas czwartkowej wizyty w Przychodni miał więc okazję, by chwilę porozmawiać z oczekującymi na szczepienie i zaszczepionymi. Pytał o ich samopoczucie i dlaczego szczepienie przeciw Covid-19 jest dla nich ważne.

Pan Gerard w rozmowie z prezydentem Januszem Stankowiakiem powiedział, że szczepi się by chronić siebie i bliskich.

– Chce się chronić i chronić swoich bliskich. Jak Państwo kupuje zastrzyki, by zabezpieczyć swoich obywateli, to dlaczego z tego nie skorzystać – powiedział pan Gerard. Pani Renata podkreśliła, że jak każdy boi się tej strasznej choroby, a skoro została zaproszona na szczepienie, nie widzi powodów, by z tego zaproszenia nie skorzystać.  – Każdy powinien się zaszczepić. Otrzymałam pierwszy zastrzyk i jak na razie czuje się bardzo dobrze – powiedziała.

Pani Renata po szczepieniu zapewniła prezydenta Janusza Stankowiaka, że czuje się bardzo dobrze.

Prezydent zapytał też o produkty, na których Przychodnia pracuje. Czy to są tylko szczepionki Pfizera czy też inne? – Dotąd otrzymaliśmy tylko i wyłącznie preparaty firmy Pfizer/BioNTech. Dzisiaj z komunikatu ARM dowiedzieliśmy się, że w następnych dostawach ma się pojawić również preparat firmy Moderna – odpowiedziała kierownik Przychodni.

Obie szczepionki są podawane w dwóch dawkach. W przypadku preparatu firmy Pfizer wskazany jest odstęp między dawkami min. 21 dni, a w przypadku produktu Moderny okres powinien wynieść 28 dni.

Z jednej fiolki szczepionki Pfizera otrzymuje się 6 dawek

Na odchodnym z okazji Światowego Dnia Chorego Prezydent życzył wszystkim zdrowia i by nie zachorowali na Covid-19. Całemu personelowi podziękował za służbę, którą codziennie wykonują i za troskę o drugiego człowieka.