Prezydent przyjacielem niewidomych

Koło Powiatowe Związku Niewidomych w Starogardzie przyjęło Janusza Stankowiaka do grona przyjaciół niewidomych. Odznakę wręczyła mu Ewa Redzimska prezes Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych. Uroczystość odbyła się 23 października z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących. Dzień, w którym przypominają zdrowej części społeczeństwa, że są takimi samymi obywatelami kraju i świata jak wszyscy inni ludzie. Co prawda nie widzą obrazów, ale doświadczają życia innymi zmysłami i pragną żyć, i być traktowani jak inni. Z tej okazji 23 października br. członkowie Koła Powiatowego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdański spotkali się w Galerii Smaków, aby uczcić swoje święto.

Powiatowe Koło Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim świętowało Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Na uroczystość przyszło ponad 60 członków Koła wraz ze swoimi opiekunami i przewodnikami. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, m.in. prezydent miasta Janusz Stankowiak, Ewa Redzimska prezes Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych oraz przyjaciele Koła. Spotkanie było okazją do złożenia sobie życzeń i podziękowań.

W imieniu całej społeczności szkolnej życzenia osobom niewidomym i niedowidzącym przekazała dyrektor ZSP w Borzechowie Maria Tomana

Zdrowia, siły i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i oby tych przeszkód było jak najmniej życzyła Joanna Grabowska – prezes Powiatowego Koła Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim. Życzenia zdrowia, życzliwości i fajnych ludzi wokół w imieniu Zarządu Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych przekazała prezes Ewa Redzimska. Dużo siły, nieprzemijającego optymizmu i spełnienia marzeń życzyła również Maria Tomana dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Borzechowie.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak serdecznie podziękował za wyróżnienie zostania „Przyjacielem Niewidomych”, na którym – jak powiedział – bardzo mu zależało. 

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował za zaproszenie na uroczystość. W imieniu wszystkich mieszkańców życzył zebranym pomyślności, aby doświadczali jak najmniej trosk, a każdy dzień przynosił im nadzieję. – Dużo się w Starogardzie zmieniło, ale jeszcze więcej jest do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o dostosowanie architektury miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam na to 5 lat. Będę uwzględniał Państwa potrzeby i postępował, tak, aby Wam pomóc – powiedział prezydent.

Ewa Redzimska – prezes Zarządu Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych wręcza srebrną odznakę Polskiego Związku Niewidomych Agnieszce Zube.

W tej przemiłej atmosferze, która towarzyszyła spotkaniu, Ewa Redzimska w imieniu Zarządu Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych odznaczyła srebrną odznaką Polskiego Związku Niewidomych Joannę Grabowską oraz Agnieszkę Zubę, a brązową – Hannę Stolc. Do grona „Przyjaciół Niewidomych” zaprosiła też prezydenta miasta Janusz Stankowiak, wręczając mu specjalną odznakę oraz gratulacje.

Od lewej: Agnieszka Zube, Joanna Grabowska, Ewa Redzimska, Janusz Stankowiak, Hanna Stolc.

Prezydent podziękował za wyróżnienie, podkreślając, że bardzo mu na nim zależało.  – To, że otrzymuje je właśnie teraz, odbieram jako przemiłe zakończenie  jednej kadencji i dobry znak na początek drugiej- powiedział.

Odznaka i dyplom Przyjaciela Niewidomych

Wtorkowe spotkanie osób niewidomych i niedowidzących w Galerii Smaków uświetnił występ zespołu młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzechowie pod opieką Sylwestra Klamanna.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl