Prezydent odwiedził zamiejscowe oddziały przedszkolne w „małej czwórce”

Cyfrowe pianino, tablica interaktywna, rzutnik i ekran multimedialny to tylko niektóre z elementów nowoczesnego wyposażenie trzech nowo utworzonych sal przedszkolnych filii Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 6. Oddziały powstały w budynku „małej czwórki” przy ul. Sienkiewicza obok czterech innych tam istniejących. 1 września odwiedzili je prezydent miasta, jego zastępca oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.

1 września br. 75 dzieci w wieku od 3 do 5 lat rozpoczęło wychowanie przedszkolne w trzech całkowicie nowych oddziałach MPP nr 6 w budynku „małej czwórki” przy ul. Sienkiewicza. Dodatkowo w tym samym obiekcie w oddziale MPP 4 i trzech oddziałach MPP 5 stu sześciolatków rozpoczęło zajęcia, które mają je przygotować do pierwszej klasy.

W piątek odziały przedszkole w dawnej Szkole Podstawowej Nr 4 odwiedzili prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Agnieszka Buczyńska. Dzieci z wrodzoną sobie ciekawością przywitały gości. Chętnie odpowiadały na pytania prezydenta, czy podobają się im nowe sale, zabawki i sprzęty. Pokazały też odwiedzającym w co lubią się bawić, ćwiczenia ruchowe i gry edukacyjne. Każda z filii otrzymała od prezydenta upominek w postaci szkolnych przyborów.

Zajęcia ruchowe w oddziale MPP nr 5, który 1 września odwiedził prezydent miasta Janusz Stankowiak

Prezydenci ze szczególnie dużym zainteresowaniem obejrzeli nowe odziały, które powstały w ramach projektu unijnego „Tworzenie nowych miejsc edukacji przedszkolnej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Starogardu Gdańskiego”. Miasto pozyskało na ten cel ponad 2 mln zł z Unii Europejskiej.

Odwiedzili sale, które dzięki otrzymanym środkom, zostały całkowicie odnowione i wyposażone w przyjazne dzieciom meble, krzesełka, stoły, leżaczki, naczynia i niezbędny sprzęt edukacyjny.
– W każdej sali stanęło cyfrowe pianino – poinformowała dyrektor MPP6 Agnieszka Radimonas. – Otrzymaliśmy też wielofunkcyjną, kolorową kopiarkę, dzięki której z łatwością same będziemy mogły przygotowywać materiały na zajęcia. Najbardziej jednak cieszymy się ze sprzętu elektronicznego – przyznała. – W każdym pomieszczeniu do pracy z dziećmi mamy tablicę interaktywną z laptopem do jej obsługi, stół interaktywny, rzutnik i ekran multimedialny. Te sprzęty są niezwykłe i bardzo pomocne w pracy. Czynią ją bardziej atrakcyjną zarówno dla nauczycieli jak i ich podopiecznych.

Nowocześnie wyposażony nowy oddział MMP Nr 6, który powstał z projektu unijnego „Tworzenie nowych miejsc edukacji przedszkolnej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Starogardu Gdańskiego”

Tablica, dzięki specjalnemu oprogramowaniu może służyć do kształcenia słuchu, prowadzenia zajęć ruchowych, zajęć z plastyki, obrazu i wiedzy o świecie. Dyrektor zaprezentowała gościom jej działanie. Pokazała, jak maluchy z łatwością mogą się nauczyć odgadywać przedmioty, ich kształty, kolory, umiejscowienie i przydatność. Odnajdywać równice i cechy wspólne obrazów. – Dzięki tej tablicy będziemy mogły rozwijać u dzieci spostrzegawczość i wyobraźnię – powiedziała. Dalej zaprezentowała funkcję interaktywnego stołu. – Służy do przekazywania informacji – mówiła. –  Możemy go ustawiać w pozycji pionowej, tak aby cała grupa mogła z niego korzystać, pod kątem i w pozycji poziomej do indywidualnej pracy z maluchami.

Duże wrażenie na odwiedzających zrobiła ilość zabawek, w które przedszkole zostało wyposażone w ramach projektu, m.in.: domki dla lalek, komoda geometryczna, kąciki tematyczne typu „warsztat”,„sklepik”, „mała kuchnia”, różnego rodzaju klocki do tworzenia budowli, postaci, brył geometrycznych, drewniane tory do budowania kolejki, łamigłówki i puzzle. – Wszystkie zabawki zostały dostosowane do wieku i potrzeb dzieci. Maję je uczyć kreatywności, rozwijać wyobraźnię oraz umiejętność współdziałania w grupie i komunikacji. Są bezpieczne i kolorowe. Mają sprawiać im przyjemność i gwarantować dobrą zabawę – powiedziała dyrektor.

Przedszkolanki pochwaliły się też programami, które otrzymały wraz ze sprzętem. Do dyspozycji mają zestawy ćwiczeń dedykowanych na tablicę interaktywną, specjalne oprogramowanie do terapii logopedycznej, pedagogicznej i nauki języka angielskiego. Oprócz tego mogą korzystać z szeregu przydatnych materiałów dydaktycznych jak gry edukacyjne, puzzle, wieży sensorycznej z figurami czy kolorowych tabliczek Montessori.

Podczas zwiedzania placówki prezydenci zajrzeli też do przedszkolnych szatni i łazienek, a także remontowanych jeszcze w ramach projektu stołówki oraz kuchni. Otrzymali  zapewnienie, że remont zakończy się do połowy września. Wówczas miasto będzie mogło wyposażyć oba pomieszczenia. Sprzety do kuchni i stołówki zakupi z własnych środków finansowych.

– To co zobaczyłem, przekracza moje wyobrażenie –powiedział prezydent Stankowiak. – Tym bardziej cieszy mnie, że mamy w Starogardzie  oddziały przedszkolne na miarę XXI wieku, w których stawia się na rozwój wyobraźni, kreatywności i samodzielności.

Prezydent podziękował dyrektor MPP nr 6, wszystkim przedszkolankom życzył owocnej i przyjemnej pracy, a maluchom dobrej zabawy i nauki.

fot. m.dalecka/starogard.pl

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl