Prezydent nagrodził młodą pięcioboistkę

Wiktoria Wierzba otrzymała stypendium sportowe Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Nagrodę wręczył jej Janusz Stankowiak 5 listopada 2018 r. 

Swoim talentem potwierdza, że „tu (w Starogardzie) rodzą się gwiazdy”. Od trzech lat zajmuje czołowe miejsca w gronie najlepszych sportowców stolicy Kociewia. Mistrzyni Polski juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym. Reprezentantka Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy i Świata w pięcioboju nowoczesnym.

O Wiktorii Wierzbie mówi się, że to sportsmenka z duszą artysty. Próbowała swych sił w rysunku, tańcu i w gimnastyce artystycznej. W wieku 7 lat pod okiem Macieja Gabryela rozpoczęła naukę pływania w klasie pływackiej w SP nr 1. Równocześnie zaczęła trenować bieganie i strzelanie. Tak zaczęła się jej przygoda z trójbojem nowoczesnym. Potem doszła szermierka i jazda konna, i to właśnie pięciobój nowoczesny stał się jej największą pasją.

– Trójbój na poważnie zaczęłam trenować w gimnazjum – mówi Wiktoria. – Doskonaliłam pływanie, bieganie, strzelanie, ale wiedziałam, że chcę więcej. Moim celem był pięciobój nowoczesny ten sam, w którym Oktawia Nowacka wywalczyła brązowy medal olimpijski. W 2016 roku zaczęłam trenować szermierkę i jazdę konno. Dzisiaj z Oktawią spotykamy się z na treningach – dodaje pięcioboistka.

Wychowanka Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Ósemka” w Starogardzie Gdańskim, abiturientka Liceum Ogólnokształcącego nr 59 Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego w Warszawie, obecnie studiuje fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

– Od  lat łączę naukę ze sportem. Przyzwyczaiłam się – przyznała sportsmenka. – Tak jak bieganie i pływanie nie sprawiają mi żadnych trudności, szermierka jest moją piętą achillesową. To jej poświęcam najwięcej czasu i uwagi. Czeka mnie dużo pracy. W grudniu mamy kontrolne zawody. Chciałabym oczywiście ponownie reprezentować nasz kraj w Mistrzostwach Europy i Świata w pięcioboju nowoczesnym w przyszłym roku – dodała.

We wrześniu br. w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Drzonkowie Wiktoria zajęła 16 miejsce indywidualne i IV drużynowe w pięcioboju nowoczesnym. Wcześniej na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Kladnie w Czechach uplasowała się na 15 pozycji.

– Już sam udział w mistrzostwach był dla mnie  sukcesem i ogromnym doświadczeniem – wspomniała Wiktoria. – Poznałam mnóstwo fajnych ludzi. Atmosfera była przyjazna i serdeczna, a mój wynik dobry. Doskonale poradziłam sobie z bieganiem i pływaniem. Najgorzej poszło mi  strzelanie. W zasadzie w ogóle nie widziałam tarczy, do czego strzelam,  bo oślepiło mnie słońce – dodała z uśmiechem starogardzianka.

Wiktoria Wierzba odbiera z rąk prezydenta miasta Janusza Stankowiaka stypendium.

5 listopada Wiktoria Wierzba spotkała się z prezydentem miasta Starogardu Gdańskiego. Janusz Stankowiak wręczył młodej pięcioboistce specjalną nagrodę w formie stypendium sportowego za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promocję miasta poprzez sport.

– Jesteś dumą naszego miasta i nadzieją na to, że Starogard coraz mocniej kojarzyć się będzie z hasłem „Tu rodzą się gwiazdy” – powiedział prezydent Stankowiak. – Życzę Ci wielu sukcesów, siły, odwagi, wiary w siebie oraz umiejętności w łączeniu nauki ze sportem i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów – zakończył prezydent.