Prezydent Andrzej Duda zapalił znicze na grobach w Lesie Szpęgawskim

1 września br. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod Pomnikiem w Lesie Szpęgawskim i zapalił znicze na grobach zamordowanych przez Niemców Kociewiaków. Wcześniej mieszkańcy Starogardu wspólnie z harcerzami i przedstawicielami lokalnych władz samorządowych uczcili pamięć ofiar II wojny światowej przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy.

O godz. 4:45 syreny oznajmiły początek uroczystości. W 79.rocznicę wybuchu II wojny światowej przy Pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe, kombatanci i harcerze. Obecni byli też wicedziekan ks. Stanisław Piastowski oraz mieszkańcy miasta.

Podczas uroczystości upamiętnienia 79.rocznicy  wybuchu II wojny światowej harcerze ze starogardzkiego Hufca ZHP pełnili straż

– Spotkaliśmy się dzisiaj dokładnie o godzinie, o której 79 lat temu wybuchł największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości – II wojna światowa. Zaczęła ją napaść III Rzeszy na Rzeczpospolitą. 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy, bez formalnego wypowiedzenia wojny, zaatakowały Polskę z trzech stron: od zachodu, z północy i południa – powiedział prezydent Stankowiak.

W wielkim skrócie przypomniał dramatyczne wydarzenia z pierwszych dni września 1939 roku i waleczną postawę polskich żołnierzy oraz harcerzy.

– Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach musi pozostać żywa, żebyśmy nigdy nie zapomnieli, jak ważne jest dbanie o to, by nigdy już się nie powtórzyły – zakończył prezydent.

Zebrani oddali cześć nie tylko poległym starogardzianom, ale wszystkim ofiarom największej wojny na świecie. Liczne delegacje złożyły pod pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Modlitwę za wszystkich, którzy zginęli w walce o wolność w latach 1939-1945 odprawił wicedziekan dekanatu ks. Stanisław Piastowski. Uroczystość uświetnił występ Kuźni Brackiej.

Krótko po uroczystości w Starogardzie Gdańskim władze Miasta i Gminy udały się do Lasu Szpęgawskiego – miejsca masowej eksterminacji ludności z powiatów starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego. Honorowym gościem tej uroczystości był prezydent RP Andrzej Duda.

Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha ksiądz Janusz Lipski wspólnie z zebranymi modlił się w intencji pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.

Hołd ofiarom zbrodni w Lesie Szpęgawskim rozpoczął wspólną modlitwą w intencji pomordowanych, ale też pokoju na świecie proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha ksiądz Janusz Lipski. Prezydent Andrzej Duda w asyście wojska złożył kwiaty pod Pomnikiem.

Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty pod Pomnikiem ofiar zamordowanych we wrześniu 1939 roku w Lesie Szpęgawskim

Prezydent wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych przeszedł się po cmentarzu i zapalił znicze na masowych grobach ponad 7000 ofiar hitlerowskiej zbrodni. Podczas „spaceru” historyk Joachim Choina opowiedział mu szczegółowo o tym, co się wydarzyło w Lesie Szpęgawskim we wrześniu 1939 roku. Władze miasta i gminy Starogard Gdański zaprosiły też prezydenta na uroczystości związane z 80.rocznicą zbrodni w Lesie Szpęgawskim, która odbędzie się 22 września 2019 roku.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził masowe groby w Lesie Szpęgawskim

Wcześniej w ten sam sposób hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni oddali – poseł na Sejm RP Jan Kilian, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, prezydent miasta Janusz Stankowiak, wójt gminy Wiesław Połom, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski oraz przewodniczący Rady Gminy Jacek Olszewski, a także inni przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji.

fot. Magdalena Dalecka

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl