Marzenia się spełniają

W poniedziałkowe popołudnie 11 grudnia 40 dzieci z Akademii Małego Człowieka spotkało się przy wigilijnym stole w restauracji „Ogródek”. Połowie towarzyszyli rodzice. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Można Inaczej”. W ramach akcji „I Ty możesz zostać „Świętym Mikołajem” każde dziecko otrzymało gwiazdowy prezent swoich marzeń Był to wieczór pełen niespodzianek i radości.

Tutaj każdy mógł zostać św. Mikołajem i podarować prezent marzeń dzieciom z Akademii Małego Człowieka. Podopieczni Stowarzyszenia „Można Inaczej” to dzieci z różnych rodzin, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. Podczas popołudniowych zajęć w świetlicy środowiskowej każde z nich napisało bardzo szczery list do Gwiazdora, w których opisało siebie, swoje pasje, marzenia i postanowienia na Nowy Rok. Wielu z nich obiecało pomagać rodzicom i rodzeństwu oraz że będą grzeczni. Wszystkie listy trafiły do darczyńców o otwartych sercach w ramach akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.

Dorota Dorau – prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”

Wigilijne spotkanie odbyło się zgodnie z polską tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zasiadły do stołu, na którym pojawiły się wszystkie wigilijne potrawy. Nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów z kapusta i grzybami, ryb i tradycyjnej sałatki. Była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem i polskie kolędy.

Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” złożyła wszystkim świąteczne życzenia. – Bądźmy dla siebie lepsi. Niech te Święta uczą nas dobroci i otwierają nasze serca na drugiego człowieka – powiedziała.

Potem przyszedł Św. Mikołaj. Dzieci z zachwytem na twarzach otoczyły go kołem.

Spotkanie dzieci z Akademii Małego Człowieka ze Św. Mikołajem w restauracji Ogródek

Mikołaj w ciemnych okularach i z telefonem przy uchu wydał się bardzo nowoczesny i stylowy. Próbował połączyć się z elfami, gdyż po drodze zgubił swoje sanie z prezentami. Z opresji wybawiła go pani Dorota, która przez cały czas trzymała rękę na pulsie. Szepnęła Mikołajowi na ucho, że dostała smsa. -W nocy elfy podrzuciły prezenty pod choinkę – powiedziała. Uradowany Mikołaj usiadł w wygodnym fotelu, wybrał sobie pomocnika, któremu podarował elficką czapeczkę oraz czarne okulary dla zachowania stylu. Od razu wspólnie przystąpili do najbardziej wyczekiwanej przez dzieci chwili, czyli rozdawania prezentów. Każde dziecko przywołanie do gwiazdkowego ulubieńca w podziękowaniu za otrzymany podarunek obdarowało Gwiazdora własnoręcznie wykonanym rysunkiem. Jak przystało na nowoczesnego Mikołaja, ze wszystkimi przybijał piątki, robił żółwiki i każdego mocno wyciskał. Nie omieszkał zapytać kilku maluchów, gdzie mają czarne okulary, bo teraz taki panuje styl. Mnóstwo śmiechu i radości było przy tym. Na koniec spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a Święty Mikołaj tak szybko jak się pojawił, tak zniknął.

Ewa Samoszuk

Organizatorem Wigilii Akademii Małego Człowieka było Stowarzyszenie „Można Inaczej”, a do akcji „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” włączyło się wiele prywatnych osób, organizacji i jednostki samorządowe, m.in. Gmina Miejska Starogard Gdański, którą na spotkaniu reprezentowała Pełnomocnik Prezydenta Miasta Patrycja Dziewątkowska-Dudek oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z panią dyrektor Urszulą Ossowską na czele. Obecna była też mama Gosi „Samosi” Samoszuk, której nie tak dawno starogardzianie pomogli zebrać potrzebną kwotę do zakupu wózka inwalidzkiego i aparatów słuchowych.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i przyczynili się do tego, że Gosia może nas dzisiaj słyszeć i zwiedzać miasto na swoim różowym wózku – powiedziała Ewa Samoszuk. – To co zrobiliście potwierdza słowa pani Doroty, że warto być dla siebie dobrymi, bo dobro powraca. Tego również wszystkim życzę oraz zdrowych i radosnych Świąt – zakończyła.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl