W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty 11 czerwca odbyła się promocja reprintu książki autorstwa Bernharda Stadiego pt. „Historia Miasta Starogardu”.
Spotkanie zgromadziło miłośników miasta oraz Ziemi Kociewskiej, którzy z uwagą przysłuchiwali się przytaczanym na miejscu ciekawostkom na temat autora oraz samego powstawania książki.
Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej dr Mariusz Brodnicki, dziękując przy okazji bibliotece za gościnność i możliwość zrealizowania całego przedsięwzięcia. Podczas premiery przytoczył on wiele ciekawych historycznych wątków z promowanej książki.
-Chcielibyśmy przedstawić państwu książkę z 1864 roku przedstawiając jednocześnie historię i współczesność – rozpoczął. -Będzie to rodzaj matrycy, bo to, co historyczne pokrywa się bardzo często ze współczesnością, w miejscach historycznych powstają często nowoczesne obiekty i okazuje się, że kiedyś już w tym miejscu one były. To tak jakby chciały one na nowo zaistnieć. Dzisiaj o tym Państwu opowiemy.
Opisał też krótko historię samego powstawania pomysłu.
-Przygoda zaczęła się 4 lata temu, gdy pojawił się COVID. Zaczęliśmy organizować co wtorek wykłady z dziedzictwa kulturowego Starogardu. Były to tematy różne; o Braciach Kurkowych, o kościołach – opowiadał dr Mariusz Brodnicki. – Podczas spotkania z panem Leszkiem Krzykowskim, pracownikiem Urzędu Miasta Starogard Gdański, który niegdyś pracował w Muzeum, dowiedziałem się, że jest „perełka”, którą warto by wydać, przetłumaczyć na język polski; żeby to rozpropagować tak, aby każdy starogardzianin mógł zapoznać się z tym pięknym dziełem – dodaje. -Nawiązaliśmy wówczas kontakt z dra hab. Dariuszem Kaczorem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, który dokonał tłumaczenia, zrobił przypisy krytyczne. Książka zawiera prawie 300 nazwisk. Jest to skarbnica ogromnej wiedzy. Zawartych jest w niej prawie 250 miejscowości. Ta książka to nie tylko historia miasta, ale także związku Starogardu z innymi miejscowościami. I właśnie przez te kilka lat udało nam się przygotować to dzieło krytyczne – mówił z dumą.
Spotkanie poprowadziła Beata Graban.
-Niezmiernie się cieszę, że przez kilkadziesiąt minut będziemy mieli okazję zaprezentować Państwu naprawdę wyjątkową publikację -rozpoczęła. – Należy wspomnieć, że pełny tytuł tej książki to „Historia Miasta Starogardu z licznych dotąd niepublikowanych źródeł archiwalnych, dawnych kronik oraz wielkich dzieł historycznych, które zebrał i opracował Bernhard Stadie – drugi pastor ewangelicki i nauczyciel klas realnych szkoły miejskiej w Starogardzie wraz z przyczynkiem do dziejów powiatu”. Ta książka powstała 160 lat temu, teraz ujrzała światło dzienne w polskiej wersji. Jest to fascynująca lektura – mówiła z zachwytem.
Na premierze pojawił się m.in. prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, przewodniczący Rady Kultury i Promocji Miasta Marcin Lempkowski, Radny Rady Miasta Michał Hinc, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Mirosław Kalkowski wraz sekretarzem Towarzystwa Ryszardem Szwochem, a także sponsorzy wydania książki – prezes Spółki Star-Wik Joanna Myślińska oraz prezes Starkomu Rafał Głodek.
Postać autora książki przybliżył wyczerpująco Ryszard Szwoch – sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.
Informujemy, iż istnieje możliwość zakupu tej niezwykle ciekawej książki. Dostępna w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, ul. Boczna 2. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego starogardzianina.
Fot. Anna Więckiewicz