Praca dla młodych. Miasto pomaga młodzieży znaleźć stałe zatrudnienie

Dzięki programowi „Praktyka Wakacyjna w Starogardzie Gdańskim 2017r.” miasto pomaga absolwentom szkół średnich i studiów wyższych zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Proponuje im praktykę u lokalnych przedsiębiorców, która może zakończyć się stałą umową o pracę. Na chętnych czekało kilkadziesiąt ofert w firmach i instytucjach z terenu powiatu starogardzkiego.

Starogardzki magistrat w kwietniu rozpoczął nowy program pn. „Praktyka Wakacyjna w Starogardzie Gdańskim 2017r”, skierowany do absolwentów szkół średnich i studiów wyższych. Projekt realizowany był po raz pierwszy w mieście. Pomysł polegał na stworzeniu platformy internetowej www.praktykawakacyjna.starogard.pl, na której pracodawcy zamieścili oferty praktyk.

Do tegorocznej, pierwszej jego edycji zgłosiło się siedem firm. M.in. firma Steico – producent materiałów budowlanych przyjaznych środowisku, głownie materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego. Na platformie można było znaleźć ogłoszenie, w którym firma poszukuje osób chętnych do pracy w Dziale Zakupów. Warunkiem było średnie wykształcenie, dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne, umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej oraz łatwość w nawiązywaniu relacji handlowych.

Aktualnie na platformie znajduje się 37 podobnych ofert praktyk w bardzo różnych firmach i zawodach. Mimo zakończonej edycji, Fundatorzy Praktyk wciąż liczą na współpracę.

Celem całego przedsięwzięcia było „umożliwienie uczestnikom zdobycia doświadczenia zawodowego, które ułatwi im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy, a także wsparcie firm poszukujących nowych, wykształconych pracowników.
Pierwsza odsłona programu „Praktyki Wakacyjne w Starogardzie Gdańskim 2017r.” zakończyła się w czerwcu.

– Przetarliśmy ten szlak – mówi koordynator projektu Tadeusz Błędzki – Przeprowadziliśmy liczne rozmowy z przedstawicielami firm, którzy zafundowali praktyki, jak i z chętnymi do udziału w nich. Wiemy już gdzie i jak należy wzbudzić zainteresowanie młodych, na które w tym roku nie mogliśmy zbytnio liczyć. Dzięki temu zdobyliśmy cenne doświadczenie, niezbędne do wdrożenia kolejnych edycji programu.

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował wszystkim fundatorom tj: firmom – DAK-BUD, SPUTNIK, STEICO, STAR-WIK, TBS ZIEMII KOCIEWSKIEJ, PAKTAINER, AB UNI-SERVIS za wolę współpracy.

– Chociaż do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się zaledwie kilkunastu uczniów, studentów i absolwentów, będziemy kontynuować ten pomysł. Liczymy, że z każdym kolejnym rokiem, chętnych będzie coraz więcej, a program zyska należyte uznanie i zainteresowanie – powiedział prezydent.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl