Poznawali zasady współpracy z NGO-sami

Dziesięcioosobowa delegacja z Ukrainy odwiedziła Starogard Gdański. Spędziła w naszym mieście cztery dni poznając zasady współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Delegaci przyjechali w ramach współpracy naszego miasta z Konwentem Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina.

W sobotę 11 września 5 osób  z rejonu humańskiego i 5 osób z miasta Browary w obwodzie kijowskim przyjechało do Starogardu Gdańskiego. Towarzyszył im opiekun i tłumacz z Konwentu Współpracy Samorządowej Polaka-Ukraina w Szczecinie, z którym Starogard współpracuje od 10 lat.

Cztery dni, które spędzili w naszym mieście, poświęcili na spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy podzielili się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem, popartymi praktyką i przykładami konkretnych działań oraz inicjatyw społecznych.

Spotkanie przedstawicieli miasta Browary i rejonu humańskiego z wolontariuszami z Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Można Inaczej

Odwiedzili Centrum Organizacji Pozarządowych przy Urzędzie Miasta, Stowarzyszenie Można Inaczej, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny, Dzienny Dom Senior + i Grodzisko Owidz. Spotkali się z wiceprezesem Stowarzyszenia Pozytywni Marcinem Karwowskim oraz liderami grupy wolontariackiej w Centrum Wolontariatu.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Urzędzie Miasta gości powitał prezydent miasta Janusz Stankowiak, któremu towarzyszyli wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, sekretarz miasta Zbigniew Toporowski oraz pracownicy Urzędu odpowiedzialni za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak wręczył delegatom z Ukrainy drobne upominki – pamiątki ze Starogardu Gdańskiego

Prezydent przekazał gościom najważniejsze informacje dotyczące miasta Starogard Gdański. Podkreślił, że jeśli chodzi o rozwój, to stawiają na rozwój zrównoważony, nie tylko inwestują w infrastrukturę, ale również w ludzi. – Na terenie miasta działa ponad 100 organizacji pozarządowych. Takich mocno aktywnych, z którymi samorząd współpracuje, jest blisko 50. Przekazujemy im wiele zadań, aby być jak najbliżej mieszkańców – mówił prezydent.

Wspomniał też o Budżecie Obywatelskim, na który od 2015 roku Miasto przeznacza 1 mln zł. i wyjaśnił zasady jego działania. Na koniec wyraził nadzieję, że program, który Miasto przygotowało na okoliczność tej wizyty studyjnej, spełni oczekiwania gości, poszerzy ich wiedzę o współpracy z organizacjami, a być może zainspiruje do wprowadzenie podobnych działań na ternie ich miast, gmin i wsi.

W ramach wizyty studyjnej w Starogardzie Gdańskim goście z Ukrainy mieli wiele okazji do dyskusji i zadawania szczegółowych pytań

Podczas licznych spotkań w czasie pobytu delegatów z Ukrainy padło wiele ciekawych pytań skierowanych głównie do prezydenta miasta, sekretarza miasta, Doroty Dorau prezes Stowarzyszenia Można Inaczej, Aurelii Jankowskiej koordynatorki Centrum Pomocy Dzieciom, Urszuli Ossowskiej dyrektor MOPS, Marka Ejsmonda prezesa Fundacji „In Fortes” oraz Sylwii Ossowskiej Pełnomocnika Prezydenta ds Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży.

To, co najbardziej interesowało gości z Ukrainy to cyfryzacja urzędu, współpraca samorządu z NGO-sami, zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w naszym mieście, źródła finansowania ich działalności oraz konkretne przykłady realizowanych w ramach tej współpracy projektów i sposobów ich finansowania.

Delegacja z Ukrainy na konsultacjach społecznych projektu „Starogardzki Szlak Staromiejski”.

Delegaci zwiedzili Rynek, Park Miejski, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Aleję Wojska Polskiego i dworzec PKP, a także starogardzkie obiekty sportowe: Stadion Miejski im Kazimierza Deyny, boisko Włókniarz, halę miejską przy ul. Hallera i baseny. Uczestniczyli w losowaniu numerów zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2022. Zobaczyli zrealizowane w ramach BO pomysły mieszkańców. Odwiedzili plac zabaw i rolkowisko na Łapiszewie, tor dla BMX i rowerów górskich oraz Park Nowe Oblicze, gdzie zrealizowany został pierwszy budżetowy projekt – siłownia pod chmurką. Przy okazji wizyty w Parku zajrzeli do Starogardzkiego Centrum Kultury, gdzie spotkali się z koordynatorką Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewą Landowską. Po wizycie w Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny, gdzie spotkali się z prezesem Fundacji „In Fortes”, przespacerowali się po deptaku przy ul. Kościuszki. Pełnomocnik Prezydenta ds Organizacji Pozarządowych Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska opowiedziała gościom o projekcie Rewitalizacji Śródmieścia podejmowanych w ramach tego projektu inicjatywach, m.in. o „podwórkowych rewolucjach”, które prowadzi w naszym mieście Stowarzyszeniem Starogard 2030. We wtorkowe popołudnie goście mieli też okazję uczestniczyć w konsultacjach społecznych projektu „Starogardzki Szlak Staromiejski”, który realizuje Stowarzyszenie Pozytywni również w ramach „Rewitalizacji Śródmieścia”.

Delegacja z Ukrainy w Grodzisku Owidz

Duże wrażenie zrobiła na gościach wizyta w Grodzisku Owidz, gdzie spotkali się z dyrektor Grodziska Magdaleną Cholewą. Zwiedzili Muzeum Mitologii Słowiańskiej i gród. Zobaczyli, jak działa plener rzeźbiarski, a wrażeniami podzielili się przy pożegnalnym ognisku, które przygotowała Karczma Słowiańska „Na podgrodziu”.

– Duże wrażenie zrobiła na nas infrastruktura obiektów przeznaczonych do pomocy dzieciom i rodzinom, ale to co z pewnością zapamiętamy, to widok uśmiechniętych twarzy ludzi, którzy bezpośrednio korzystają z pomocy organizacji i stowarzyszeń współpracujących z samorządem – powiedział zastępca prezydenta miasta Browary Dmytro Tkachov.

Seniorzy przywitali gości z Ukrainy po kociewsku

Uczestnicy podkreślali, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych, których na Ukrainie też jest wiele, ale zasady ich działania są inne. Dzieli się wrażeniami, jakie zrobiła na nich Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i forma pomocy, którą oferuje Centrum Wsparcia Rodziny, a której w takiej postaci nie ma na Ukrainie. Podkreślali, że w ich pamięci pozostanie też spotkanie z seniorami w Dziennym Domu Senior +. Nie kryli zachwytu, który wywołały w nich radość uczestników zajęć, ich śpiew, pozytywna energia opiekunów i to jak pięknie ich ugościli.

– Dziękujemy za wspaniałą organizację naszej wizyty i za opiekę, którą nas otoczyliście. Na pewno zapamiętamy życzliwość ludzi, z którymi się spotkaliśmy w czasie pobytu w Starogardzie Gdańskim. Jeszcze raz bardzo za to dziękujemy – dodała Danka Gaida.

W Centrum Organizacji Pozarządowych spotkanie z Marcinem Karwowskim wiceprezesem Stowarzyszenia Pozytywni

To była intensywna wizyta studyjna zorganizowana przez Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina w ramach projektu „ Dostosowanie do ukraińskich warunków i wdrożenie modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych w mieście Browary i rejonie humańskim”. Projekt współfinansowany przez Fundację dla Demokracji w ramach programu RITA – przemiany w regionie, finansowanego przez polsko-amerykańską Fundację Wolności.

fot. Magdalena Dalecka