Poznały rzemiosło i smaki Ukrainy

Lena, Marta i Ola – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego spędziły tydzień w Połtawie na Ukrainie. Uczestniczyły w młodzieżowym projekcie wymiany kulturalnej, organizowanym przez Konwent Samorządowej Współpracy Polska-Ukraina. Zwiedziły wiele ciekawych miejsc, posmakowały ukraińskiej kuchni i nawiązały nowe przyjaźnie.

Starogard od ponad 10 lat współpracuje z Konwentem Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Ta współpraca ma na celu wyminę doświadczeń i wiedzy pomiędzy Polakami a Ukraińcami, poszerzenie wzajemnych relacji, tworzenie nowych partnerstw oraz zacieśnianie przyjaźni. Opiera się głównie na projektach, dotyczących rożnych sfer życia m.in. wymiany młodzieżowej czy wymiany kulturalnej.

Właśnie do takiego projektu pn. „Odrodzenie i popularyzacja wśród polskiej i ukraińskiej młodzieży tradycyjnego rzemiosła z miejscowości Opisznia i Reszytyliwka z obwodu połtawskiego” zaproszone zostały cztery starogardzianki: Ola, Marta i Lena  – uczennice  I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim oraz ich opiekunka Anna Gracz pracownik Urzędu Miasta.

Uczestnicy wymiany młodzieżowej podczas warsztatów w opiszniańskim centrum garncarstwa na Ukrainie

Cała delegacja z Polski składała się z dziewięciu uczestników, trzech opiekunów i tłumacza. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Szczecina i Powiatu Wejherowskiego. Tyle samo uczestników liczyła delegacja z Ukrainy. Ich pobyt w Połtawie trwał siedem dni, od 21 do 27 listopada. Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie pokryła strona ukraińska i to ona przygotowała program całego pobytu. Organizatorzy zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakcji, wrażeń i emocji.

Pierwszego dnia młodzież odwiedziła budynek obwodowego centrum wsparcia przedsiębiorców. Uczestniczy tam w ciekawych zajęciach dotyczących turystyki, kultury i rozwoju start-up’ow w branży przemysłów kreatywnych. Organizatorzy przygotowali dla nich szereg zabaw integracyjnych, aby w prosty sposób przełamać naturalne bariery, w tym językowe i ułatwić uczestnikom adaptację. Młodzież szybko się zintegrowała, dlatego kolejne dni pobytu wśród ukraińskich przyjaciół minęły im w ekspresowym tempie.

Wizyta w ogólnoukraińskim centrum wyszywanki i tkanych dywanów. Jego rolą jest nie tylko upamiętnienie wyjątkowego w całej Ukrainie wzornictwa reszetyliwskich wyszywanek tzw. białym na białym, ale popularyzacja lokalnego rzemiosła i kształcenie kolejnych twórców, którzy będą podtrzymywać tradycję lokalnego haftu i tkactwa. 

– Mieliśmy okazję zwiedzić państwowe muzeum i ukraińskie krajowe centrum garncarstwa w Opiszni oraz Reszetyliwską Gromadę – stolicę ukraińskiego hafciarstwa. Spotkaliśmy się z Marią Kudenets, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne nazywane „lokalnym rajem na ziemi” oraz panią burmistrz Reszetyliwki Oksaną Djadjunową. Odwiedziliśmy też artystyczne liceum, w którym młodzież uczy się tradycyjnych ukraińskich wyszywanek, tkactwa i innych rzemiosł związanych z szyciem oraz malarstwem. Mogliśmy podziwiać reszetyliwski kompleks obiektów sportowych, gdzie trenują siatkarze superligi oraz odwiedziliśmy lokalną stację radiową, która od ponad 1,5 roku umila czas mieszkańcom gromady – powiedziała opiekunka starogardzkiej grupy Anna Gracz.

Zwiedzanie łączyli z zajęciami praktycznymi. W opiszniańskim liceum rzemiosła artystycznego lepili z gliny gwizdki – koguciki, u pani Mariny wykonali własnoręcznie pierogi z kapustą i grzybami według sekretnego przepisu gospodyni, a w reszetyliwskim centrum wyszywanki i tkanych dywanów próbowali stworzyć własne gobeliny.

Lena i Marta prowadza naukę języka polskiego dla swoich ukraińskich przyjaciół

Wiele emocji wśród uczestników wywołały interaktywne lekcje nauki języków. Polscy uczestniczy w tym nasze starogardzianki, uczyli języka polskiego ukraińskich kolegów i odwrotnie. „Nauczyciele”, w których się wcielili, wykazali się niezwykłą kreatywnością w prowadzeniu zajęć i przygotowaniu zadań dla uczniów. Były quizy, zgadywanki, scenki rodzajowe, a nawet wspólne śpiewanie polskiego hymnu.

Na zakończenie uczestnicy podzielili się między sobą wrażeniami z wizyt w Opiszni oraz Reszetyliwce. Wykorzystali je potem do stworzenia konkretnego produktu marketingowego, którego celem było zachęcenie młodzieży do odwiedzenia Obwodu Połtawskiego. Swoje pomysły zaprezentowali ostatniego dnia pobytu w siedzibie regionalnego połtawskiego oddziału biura bezpłatnej pomocy prawnej.

Marta Chyła podczas degustacji ukraińskich pierogów

– To było dla mnie całkiem nowe doświadczenie. Nie spodziewałam się, że tak świetnie spędzę ten czas i poznam tyłu cudownych ludzi. Czułam się wśród nich fantastycznie. Dowiedziałam się wielu ciekawostek o życiu lokalnej społeczności i ich kulturze, nauczyłam się też wielu praktycznych rzeczy, ale przede wszystkim przełamałam barierę językową. Jestem pewna, że nawiązane podczas pobytu w Połtawie przyjaźnie, będziemy dalej pielęgnować. Już nawet jesteśmy umówieni, że nasi ukraińscy przyjaciele przyjadą do Polski. A jeśli tylko będzie kolejny taki projekt, będę starała się w nim uczestniczyć i polecam go każdemu – powiedziała Marta uczennica klasy trzeciej I LO w Starogardzie Gdańskim.

Z kolei Ola uczennica klasy pierwszej I LO uwagę zwróciła na walory edukacyjne projektu.

Ola Ossowska na warsztatach ceramicznych

– Wyjazd na Ukrainę był bardzo rozwijający i pouczający. Poznałam tradycyjną kulturę Obwodu Połtawskiego. Zobaczyłam mnóstwo wyjątkowych dziel sztuki ludowej. Ludzie byli niezwykle mili, warsztaty rozwijające i inspirujące, a tradycyjne jedzenie bardzo dobre. Chętnie powtórzę tę przygodę – powiedziała.

Na Lenie uczennicy drugiej klasy I LO największe wrażenie zrobił brak bariery wiekowej wśród uczestników i fakt że niektórych dzieliło nawet 10 lat.

– Spotkanie z tak różnymi osobami w różnym wieku otworzyło mnie bardziej na ludzi i poszerzyło moje myślenie o wartości takich relacji. Ze wszystkich miejsc, które odwiedziliśmy, najbardziej podobało mi się liceum artystyczne w Opiszni. Zaskoczyło mnie otwartością i możliwością rozwoju talentu każdego ucznia. Nie podejrzewałam siebie wcześniej, że tak zainteresuje mnie reszetyliwska i opiszniańska sztuka i nie liczyłam na to, że zyskam tylu nowych znajomych z Obwodu Połtawskiego. Bardzo chciałabym tam kiedyś wrócić – powiedziała Lena.

Lena Gomuła prezentuje swoją pracę- glinianego kogucika-gwizdek

Przed powrotem do domu każdy uczestnik otrzymał certyfikat uczestnictwa w polsko-ukraińskiej kulturalnej wymianie młodzieży.

Liderem projektu była Асоціація „Полтавська обласна асоціація органів місцевого самоврядування”

fot. Konwent/Anna Gracz