Pożegnał się ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej

Dotychczasowy komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. bryg. mgr inż. Dariusz Śmiechowski po prawie 32 latach służby przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zastąpił go bryg. mgr inż. Tomasz Wardyn. Uroczyste pożegnanie odbyło się we wtorek, 25 lutego w komendzie PSP.

Komendant Powiatowy PSP to niezwykle odpowiedzialne i wymagające stanowisko. Gdy pełni się je przez wiele lat, odchodzącego na zasłużoną emeryturę strażaka żegna się z honorami.

Pożegnalny szpaler strażaków – współpracowników, żegnających swojego komendanta

St. bryg. mgr inż. Dariusz Śmiechowski na długo zapamięta swój ostatni dzień w starogardzkiej komendzie. Żegnały go władze województwa, powiatu, miasta, przedstawiciele najważniejszych jednostek, instytucji oraz współpracownicy. Nie zabrakło też rodziny, przyjaciół, znajomych ani sąsiadów.

Po pożegnaniu się ze sztandarem starogardzkiej komendy PSP odchodzący komendant złożył na ręce Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego meldunek o zakończeniu służby na zajmowanym stanowisku.

Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński podziękował st. bryg. Dariuszowi Śmiechowskiemu za współpracę

– Odchodzi ze służby zacny, merytoryczny i z wysoką kulturą osobistą oficer Państwowej Straży Pożarnej – powiedział nadbryg. Tomasz Komoszyński. – Postawa st. bryg. Dariusza Śmiechowskiego jest przykładem wzorowego zachowania strażaka, który tam gdzie służba tego wymaga, poświęca to, co w życiu jest najważniejsze – czas dla rodziny, a niekiedy życie prywatne w swojej rodzinnej miejscowości. Bardzo dziękuję i gratuluję. Korzystaj z zasłużonej emerytury – zakończył.

Ustępujący komendant podziękował wszystkim zebranym oraz załodze za trzyletnią współpracę, niekiedy trudną, ale zawsze mającą na celu dobro i bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu.

St. bryg. mgr inż. Dariusz Śmiechowski podziękował wszystkim zebranym oraz załodze za trzyletnią współpracę w Komendzie Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim

– Dziękuję wszystkim. Moje życie to jedno wielkie szczęście – rodzina, szef, przyjaciele, strażacy. Dziękuję – powiedział bardzo wzruszony Dariusz Śmiechowski.

W imieniu wszystkich samorządowców ustępującemu komendantowi podziękowania złożył starosta starogardzki Kazimierz Chyła.

Za współpracę podziękował ustępującemu komendantowi prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Wspaniale nam się z Tobą współpracowało. Okazałeś się bardzo dobrym fachowcem, dobrym kolegą i przyjacielem. Zawsze mogliśmy na Ciebie liczyć, a nasza współpraca odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze. Nie smuć się. Twoja rodzina na pewno się cieszy, a znając Twoją energię, wiemy, że będziesz nadal aktywny. Życzymy Ci, aby ten nowy etap w Twoim życiu, był czasem wielkiej radości – powiedział starosta starogardzki.

W imieniu samorządowców st. bryg. Dariuszowi Śmiechowskiemu za współpracę podziękował starosta starogardzki Kazimierz Chyła

Jednocześnie podziękował Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu za nominację na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Starogardzie Gdańskim bryg. mgr inż. Tomasza Wardyna. – Dziękuję, że obowiązki komendanta przejął człowiek ze Starogardu Gdańskiego. To nas bardzo cieszy – powiedział Kazimierz Chyła.

Do ustępującego komendanta ustawiła się długa kolejka gości z bukietami kwiatów i podziękowaniami za współpracę. Dziękowano st. bryg. Śmiechowskiemu za mądre decyzje, umiejętne kierowanie starogardzką komendą i układanie właściwych relacji z samorządami i instytucjami współdziałającymi w powiecie.

Ponad 30 lat służby w Państwowej Straży Pożarnej

Ustępujący komendant st. bryg. mgr inż. Dariusz Śmiechowski oraz jego następca bryg. mgr inż. Tomasz Wardyn

Bryg. mgr inż. Dariusz Śmiechowski pełnił stanowisko komendanta powiatowego PSP w Starogardzie od 1 lipca 2017 roku. W służbie spędził prawie 32 lata. Rozpoczął ją 1 sierpnia 1990 roku w Zawodowej Straży Pożarnej w Człuchowie na stanowisku przodownika roty jako absolwent Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Dwa lata później został mianowany na stanowisko starszego instruktora w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie. Od dnia 1 stycznia 1999r. pełnił stanowisko starszego oficera, a 1 lipca 2000r. objął stanowisko naczelnika wydziału w tamtejszej komendzie.

Wysokie kwalifikacje oraz bardzo dobre wyniki w służbie pozwoliły na awans i powołanie st. bryg. Dariusza Śmiechowskiego z dniem 22 grudnia 2004r. na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Człuchowie. 9 stycznia 2009r. powołany został na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Pruszczu Gdańskim, a z dniem 1 lipca 2017r. rozpoczął służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP w Starogardzie Gdańskim.

W trakcie służby podnosił swoje kwalifikacje zawodowe i ogólne: w 1998 roku ukończył niestacjonarne studia wyższe I stopnia w SGSP uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa, w roku 2002 ukończył niestacjonarne studia wyższe II stopnia w SGSP uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa.

Następnie ukończył Studia Podyplomowe w zakresie:
– „Zarządzania kryzysowego” w Akademii Marynarki Wojennej (2008r.)
– „Zarządzania Zasobami Ludzkimi” w Wyższej Szkole Bankowej (2012r.)
-„Bezpieczeństwa i higieny pracy i metodyki” w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa (2012r.)

St. bryg. Dariusz Śmiechowski wykazywał własną inicjatywę w zakresie wysokiej organizacji pracy, przywiązywał dużą wagę do kształcenia i doskonalenia zawodowego strażaków.

Aktywnie działał na rzecz ochrony przeciwpożarowej i rozwoju Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, w tym zakresie współpracował z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP i jednostkami OSP powiatu starogardzkiego. Dzięki jego zaangażowaniu w krótkim czasie udało się pozyskać 7 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz ze sprzętem ratowniczym do jednostek OSP.

Przez okres jego służby w Komendzie Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim zakupiono m. in. lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy FORD RANGER oraz lekki samochód specjalny Opel Vivaro, a także Komenda została wyposażona w średni samochód ratowniczo-gaśniczy do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie IVECO EUROCARGO, ciągnik ZETOR „MAJOR” wraz z osprzętem, QUAD z lawetą oraz zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych o zwiększonym potencjale do ratownictwa drogowego.

Komendant powiatowy PSP w Starogardzie Gdańskim Dariusz Śmiechowski dbał także o sprawy socjalne podległych strażaków. Z jego inicjatywy wyremontowano pomieszczenia jednostki ratowniczo-gaśniczej, pomieszczenia wydziału operacyjno-szkoleniowego, oraz sali sztabowej.

Za pełnioną służbę wielokrotnie nagradzany i odznaczony, m.in.:
– Brązowym Krzyżem Zasługi,
– Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę,
– Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
– Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa,
– Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Od 26 lutego 2020 roku na stanowisku zastąpi go bryg. mgr.inż. Tomasz Wardyn.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl