Powrót do partnerskich relacji

Po prawie trzy letniej przerwie w kontaktach, spowodowanej pandemią, władze miasta Starogard Gdański odnowiły bezpośrednie relacje z partnerskim miastem w Niemczech. W weekend 15-18 wrzenia odwiedziły Diepholz. Spotkały się z burmistrzem miasta oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiego, aby porozmawiać o dalszej współpracy.

642. Wielki Jarmark w Diepholz stał się pretekstem do zaproszenia władz miasta Starogard Gdański do partnerskiego miasta Diepholz. Polska delegacja uczestniczyła w uroczystym otwarciu Jarmarku oraz oficjalnym spotkaniu gospodarzy z przedstawicielami lokalnych struktur samorządowych.

Starogard Gdański obecny na 642.Wielkim Jarmarku w Diepholz

Oprócz uczestnictwa w tradycyjnym święcie, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak rozmawiał z burmistrzem Diepholz Florianem Marre na temat organizacji w Starogardzie Gdańskim w przyszłym roku jubileuszu 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej. Spotkał się też z prezesem Stowarzyszenia Diepholz – Starogard Conny Klöpzig w celu przywrócenia wymiany młodzieżowej pomiędzy szkołami podstawowymi i średnimi. Wspólnie ustalili, że spotkanie z dyrektorami szkół  odbędzie się  w Starogardzie Gdańskim, w październiku tego roku.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak na spotkaniu  z burmistrzem Diepholz Florianem Marre podczsa 642. Grosemarku

Spore zainteresowanie zarówno wśród delegatów, jak i gości Jarmarku wzbudziło stoisko poświęcone naszemu miastu. Stowarzyszenie Diepholz-Starogard promowało na nim polskie produkty regionalne. Podczas ich degustacji można było porozmawiać o Starogardzie, pooglądać zdjęcia ze spotkań, które odbyły się w ostatnich latach w Polsce i Niemczech, a także podziwiać zmiany, jakie zaszły w stolicy Kociewia poprzez wystawione publikacje i albumy.

Spotkanie w Urzędzie Miasta z zastępcą burmistrza Michaelem Klumpe na temat miejskich inwestycji w Diepholz

Na spotkaniu w Urzędzie Miasta przedstawiciele polskiej delegacji zapoznali się z planami inwestycyjnymi niemieckich partnerów – szczegółami projektów oraz sposobem ich finansowania. Podczas spaceru po mieście zwiedzili miejsca, która podlegać będą przebudowie. Zastępca burmistrza Michael Klumpe pokazał im prawie gotową salę ślubów, którą władze miasta przeniosły z budynku Urzędu do historycznego obiektu w samym centrum Rynku. Jak przekonywał zastępca burmistrza z jednej strony władze chciały ożywić w ten sposób centralny deptak w mieście, a z drugiej  –  stworzyć nowożeńcom bardziej przyjazne warunki do składania obietnicy małżeńskiej. 

Delegacja ze Starogardu podczas spaceru po mieście Diepholz – przed dworcem kolejowym, przy którym planowana jest jedna z inwestycji miejskich

Nowe pomysły, technologie i plany na rozwój

Ciekawym doświadczeniem dla gości była wizyta w Wyższej Szkole Technicznej, prowadzonej przez Fundację, na czele której stoi były burmistrz Diepholz Thomas Schulze. Gospodarz pokazał starogardzianom sale wykładowe, pracownie warsztatowe, opowiadając przy tym o zasadach rekrutacji i pracy na uczelni w porozumieniu z lokalnym biznesem. Delegaci mieli też okazję odwiedzić nowo wybudowany budynek administracyjno-biurowy, w którym znalazły się biura, świetlica dla studentów, pokoje do pracy, odpoczynku, relaksu oraz  stołówkę.

Wizyta w Wyższej Szkole Technicznej – w pracowni warsztatowej

Dwa dni, które przedstawiciele naszego miasta spędziły w partnerskim mieście Diepholz przyczyniły się do odświeżenia polsko-niemieckich relacji, odnowienia przyjaźni i ustalenia ważnych dla obu miasta kwestii dotyczących dalszej współpracy.

fot. Magdalena Dalecka