Powrót do historii czyli Święto Kawalerii w Starogardzie

Wspaniałe konie, przystojni kawalerzyści, inscenizacje bojowe, pokazy sprzętu i wojskowa dyscyplina – tak zapowiada się najbliższy weekend w Starogardzie Gdańskim. 11 i 12 czerwca będziemy obchodzić w naszym mieście Święto Kawalerii. Na uroczystości zaprasza Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Przez stulecia Rzeczpospolita dysponowała najlepszą konnicą na świecie, a o husarii wciąż uczą się kadeci w słynnej West Point. Dzisiaj kawaleria wojskowa nie ma już takiego znaczenia militarnego, ale wciąż można być dumnym patrząc na defilujących polskich kawalerzystów. W niedzielę, 12 czerwca o godz. 12.00 ulicami Rynku przemaszerują pododdziały w asyście Kompanii Honorowej i orkiestry garnizonowej Wojsk Lądowych. Paradę poprzedzi polowa msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.

Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do Stada Ogierów. Ziemia tryskająca spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot dział to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie będą towarzyszyć obchodom. Na uczestników Kawaleryjskiego Festynu czekać będą inscenizacje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy. Nie zabraknie ciężkiego sprzętu wojskowego jak i historycznych rarytasów. Będzie można zobaczyć pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią konno, a także umiejętności kaskaderskich grupy East Leader. Czas umili wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 19.00.

To jednak nie koniec przygody ze starogardzkimi ułanami. Teraz każdy będzie miał możliwość przyjrzeć się ich bogatej i ciekawej historii. Wraca bowiem do Starogardu Kasyno Oficerskie. W sobotę 11 czerwca o godz. 16.30 otwarte zostanie Muzeum 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim przy ul. Sobieskiego. W dawnym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można podziwiać liczne pamiątki po starogardzkich szwoleżerach.

Serdecznie zapraszamy !