Powiewające flagi, wspólny marsz i śpiew…tak starogardzianie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

W piątek, 11 listopada wielu mieszkańców miasta na znak radości i solidarności wywiesiło na swoich domach flagę narodową. Tego dnia przypadła 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizowane tego dnia uroczystości stały się znakiem, że Polacy pamiętają swoją historię i czczą pamięć rodaków, którzy przelali krew za wolność.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. Była to przełomowa data w dziejach Europy, szczególnie w dziejach narodu polskiego. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali upragnioną wolność. Po raz pierwszy uczczono je jako narodowe święto państwowe 11 listopada 1937 roku 19 lat po zrzuceniu przez Polaków jarzma zaborów.

Uroczystości upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie rozpoczęły się o godz. 9.30 przy Pomniku Niepodległości na ul. img_8971Paderewskiego. Obecne były poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, kombatanci, bracia kurkowi, harcerze, młodzież i dzieci. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Sławomir Jankowski- dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2. Przypomniał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, które wygłosił do posłów w 1918 roku podczas inauguracji Sejmu Ustawodawczego.

Półtora wieku walk krwawych i ofiarnych znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku rozmów o wolnej Polsce doczekało się swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości i wolności.img_8995

Na znak pamięci o poległych za wolność lokalne władze samorządowe złożyły pod pomnikiem kwiaty. Głos zabrał również poseł na Sejm RP Jan Kilian.

Po części oficjalnej wszyscy przemaszerowali do kościoła św. Mateusza, gdzie o godz. 10.00 odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

img_9115

Wieczorem, o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny starogardzianie, jak co roku, wysłuchali piosenek Kuźni Brackiej. Młodzi artyści przygotowali na tę okoliczność specjalny program poetycko-muzyczny „Zawołać po imieniu” . Tytuł zaczerpnęli z wiersza Zbigniewa Herberta, aby uczcić pamięć ofiar walki o niepodległą Polskę , zwłaszcza tych bezimiennych. Zwykłych szarych ludzi, pochowanych w zbiorowych mogiłach, np. w Lesie Szpęgawskim.

Był to miły akcent kończący tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Starogardzie Gdańskim.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl